more_horiz

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: Polska wspiera aspiracje unijne państw Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 16:55
- Bałkany to jest też bardzo ważny element kultury europejskiej. Państwa, które przejawiają aspiracje unijne, powinny mieć otwartą tę drogę, oczywiście przy spełnieniu warunków, które każdy kraj przy wejściu do Unii spełniać powinien - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Łukasz Jasina. Prisztina, Kosowo, 15.07.2022.
Łukasz Jasina. Prisztina, Kosowo, 15.07.2022.Foto: PAP/Rafał Guz

Bezpieczeństwo, pokój i rozwiązywanie kwestii spornych - to tematy wizyty Zbigniewa Raua na Bałkanach Zachodnich jako przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Szef polskiej dyplomacji odwiedził Serbię, Bośnię i Hercegowinę oraz Kosowo.

Łukasz Jasina podkreślał, że Polska wspiera aspiracje unijne państw Bałkanów Zachodnich. - Uważamy, że rozszerzenie UE to bardzo ważny proces, buduje bezpieczeństwo, rozwija Europę. Deklaracje ministra Raua w Serbii i Bośni w tej sprawie były jednoznaczne, popieramy jak najbardziej europejskie aspiracje tych państw, wejście do europejskiej strefy bezpieczeństwa. Ale bardzo mocno podkreśliliśmy, że w sprawie agresji na Ukrainę Rosji, poważnego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa, jakim jest politykę tego kraju, musimy podpisać protokół rozbieżności, co jednak nie powinno przeszkadzać Polakom i Serbom w budowaniu przyjaznych relacji w kontaktach kulturalnych ekonomicznych czy wojskowych - zaznaczył.

- Jednym ze znaków firmowych polskiej dyplomacji jest twarde mówienie tego, jakie mamy do kogoś pretensje czy zastrzeżenia, zazwyczaj szanuje się twardego partnera, jeśli ten mówi prawdę. Wizyta ministra Raua w Serbii mogła się nam tylko przysłużyć na polu bilateralnym czy OBWE - dodał.

Posłuchaj
24:57 PR24_mp3 2022_07_16-15-34-08.mp3 Łukasz Jasina o przewodnictwie Polski w OBWE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Rzecznik MSZ komentował także trwające roczne przewodnictwo Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. - OBWE jest także miejscem, w którym bardzo mocno trzeba mówić, że Rosja jest agresorem. To także jeden z celów naszego przewodnictwa - zauważył i podkreślał, Rosja od lat budowała wpływy na całym świecie, co sprawia mi.in., że w wielu krajach nie jest postrzegana jako winna agresji. - Europa wielu rzeczy w ciągu ostatnich trzech dekad nie podejmowała, obudziła się przestraszona w lutym, że przegrywa tę propagandową walkę - mówił Łukasz Jasina.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Łukasz Jasina

Data emisji: 16.07.2022

Godzina emisji: 15.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także