more_horiz

Polska wciąż bez pieniędzy z KPO. Dolniak: inne państwa już korzystają

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 08:15
- Inne państwa już korzystają z potężnych środków, a my ciągle nie możemy z nich korzystać. W tej chwili przepadło nam prawie 20 mld zł tegorocznych zaliczek. To ogromne pieniądze, które pozwoliłyby na rozpoczęcie inwestycji, tworzenie miejsc pracy, a także podjęcie działań, które pozwoliłyby na powstrzymywanie szalejącej inflacji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej.
Barbara Dolniak
Barbara Dolniak Foto: PR24/MS

Komisja Europejska w czerwcu zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Zakłada on, że Polska ma otrzymać ponad 70 mld euro. Wypłata środków wciąż jednak nie ruszyła.

Szerokim echem odbiła się wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych.

"Przepadło prawie 20 mld tegorocznych zaliczek"

- Inne państwa już korzystają z potężnych środków, a my ciągle nie możemy z nich korzystać. W tej chwili przepadło nam prawie 20 mld zł tegorocznych zaliczek. To ogromne pieniądze, które pozwoliłyby na rozpoczęcie inwestycji, tworzenie miejsc pracy, a także podjęcie działań, które pozwoliłyby na powstrzymywanie szalejącej inflacji. Bo inwestycje to źródło środków, działań, które rozwijają państwa. A co za tym idzie, tworzą elementy stabilizacyjne funkcjonowania państwa - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak.

Jak zaznaczyła, "Unia Europejska wskazuje warunki, kamienie milowe, które muszą zostać wypełnione, byśmy mogli korzystać ze środków unijnych".

- A więc Sejm musi uchwalić ustawę, która pozwala na właściwe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, w tym przypadku - Sądu Najwyższego. A władza sądownicza ma przywrócić sędziów, którzy zostali zawieszeni w swoich obowiązkach, do wykonywania tych obowiązków - powiedziała poseł.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:12 PR24 2022_08_05-07-36-04.mp3 Barbara Dolniak o środkach z KPO (24 Pytania - rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska) 
Data emisji: 5.08.2022
Godzina emisji: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także