more_horiz

"Nie spełniliśmy oczekiwań UE". Bartoszewski o sporze na linii Warszawa-Bruksela ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 08:53
- Izbę Dyscyplinarną zlikwidowaliśmy w ten sposób, że zmieniliśmy jej nazwę. Tak więc nie zmieniliśmy tego, o co chodziło UE. Koalicja Polska-PSL zgłosiła trzy poprawki w tej materii, które rozwiązałyby ten problem - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). 

Od kilku miesięcy trwa spór między Komisją Europejską a polskim rządem ws. funduszy z KPO i to właśnie m.in. o tym w Polskim Radiu 24 mówił Władysław Teofil Bartoszewski. 

Działania pozatraktatowe

- W UE obowiązują nie tylko traktaty, ale również ustalenia między członkami UE, czyli premierami państw członkowskich UE - powiedział przedstawiciel PSL.

Wyjaśnił, że takie działania nazywamy działaniami pozatraktatowymi. - Z całą pewnością przykładem takiego działania pozatraktatowego jest Fundusz Odbudowy, z którego ma być finansowany KPO. Dlatego, że 27 premierów państw członkowskich UE zgodziło się na daleko idącą federalizację UE i emisję wspólnego długu oraz na uwspólnotowienie tego długu, czego z pewnością nie ma w traktatach - zaznaczył gość PR24. 

- Tak więc po wielu latach walki z tym, aby UE nie czyniła się bardziej federalna, czego by sobie życzyła przede wszystkim Francja, bo akurat Niemcy się temu sprzeciwiają, okazuje się, że weszliśmy w to w taki sposób, że nawet jeżeli nie dostaniemy pieniędzy na KPO, to musimy spłacać wspólny dług UE - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski. - Nikt nie zastanawiał się nad tym przed podpisaniem tych umów, a teraz mamy z tym pewne problemy - stwierdził. 

"Nie spełniliśmy oczekiwań UE"

- UE w umowie zawarła pewne punkty, które nazywamy kamieniami milowymi, i tam jasno napisane jest, co musi być spełnione. A my się pod tym podpisaliśmy, myśląc: jakoś to będzie - powiedział. 

Dodał, że "UE jasno powiedziała: musicie zlikwidować Izbę Dyscyplinarną". - Izbę Dyscyplinarną zlikwidowaliśmy w ten sposób, że zmieniliśmy jej nazwę. Tak więc nie zmieniliśmy tego, o co chodziło UE. Koalicja Polska, PSL zgłosiła trzy poprawki w tej materii, które rozwiązałyby ten problem - powiedział gość PR24. 

- Mówiliśmy tak: likwidujmy Izbę Dyscyplinarną, przenieśmy w stan spoczynku sędziów, którzy wedle UE nie byli sędziami, stworzymy nową Izbę, której członkami mogą być wyłącznie sędziowie, którzy sądzili w SN co najmniej siedem lat - przypomniał przedstawiciel PSL.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
11:49 PR24_AAC 2022_08_11-07-36-14.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski: nie spełniliśmy oczekiwań UE (24 pytania - rozmowa poranka)

* *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzi: Stanisław Janecki 

Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 7.35

nj

Zobacz także

Zobacz także