more_horiz

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Poseł PSL: ktoś to zrobił, samo się nie zrobiło

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 08:29
- Gdybyśmy przeanalizowali wskaźniki choćby po stronie niemieckiej - ten monitoring u nich jest - i zobaczyli stężenie soli [w Odrze], to widzielibyśmy, że w pewnym momencie nastąpił drastyczny wzrost. Ktoś to zrobił, to samo się nie zrobiło - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Jarosław Rzepa, komentując informacje dot. katastrofy ekologicznej na Odrze.

Katastrofa ekologiczna na Odrze stała się w znacznym stopniu tematem stricte politycznym. W polskim parlamencie debatowały o tym komisje sejmowe i komisja senacka. Politycy przerzucają na siebie wzajemnie odpowiedzialność za to, co się stało. W Polskim Radiu 24 mówił o tym poseł PSL Jarosław Rzepa.

Odrę skaził człowiek?

Gość audycji stwierdził, że skutki skażenia Odry w jej górnym biegu już zaczynają być odczuwane przy ujściu rzeki do Morza Bałtyckiego w Szczecinie, chociaż - podkreślił - widoczne są tam w znacznie mniejszym stopniu, bo w tym miejscu rzeka jest głębsza i ma więcej koryt.

Równocześnie wyraził opinię, że do skażenia Odry musiał przyczynić się człowiek, jego zdaniem to nie mogło być działanie wyłącznie naturalne. - Ktoś przy niskich stanach wód zrzucił nadmierną ilość [czegoś] do Odry. Nie przemyślał tego, nie skonsultował. Ktoś na to pozwolił, ktoś tego nie dopilnował. I ja mam nadzieję, że my poznamy wreszcie, kto to zrobił i kiedy dokładnie to zrobił. Bo jeśli nie, to państwo nie działa - mówił Jarosław Rzepa.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Chciałbym poznać prawdę"

Jego zdaniem pewność, że Odra musiała zostać zatruta, wynika z niemieckich badań wskazujących na bardzo wysokie stężenie soli w rzece.

- Chciałbym poznać prawdę. Mam nadzieję, że te zaostrzone przepisy prawa dotkną tych, którzy to zrobili. Mam nadzieję, że przede wszystkim wyciągniemy wnioski z tej lekcji, bo z wielu lekcji nie wyciągamy wniosków - dodał poseł Rzepa.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:12 PR24_mp3 2022_08_19-07-35-45_Rzepa.mp3 Jarosław Rzepa o katastrofie ekologicznej na Odrze ("24 pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jarosław Rzepa (PSL)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także