Straty Polski w II wojnie światowej. Mularczyk: faktura pojawi się 1 września

- Dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, trudno było mówić o konkretnych kwotach, bo nie było tej - nazwijmy umownie - faktury. Dzisiaj ta faktura jest, pojawi się 1 września, i będzie to baza do dyskusji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, komentując raport o stratach wojennych Polski w II wojnie światowej. - Chcielibyśmy zapoznać z tą publikacją także parlamentarzystów niemieckich, ministrów rządu Niemiec, główne media niemieckie. Myślę, że ta lekcja historii dobrze im zrobi - podkreślił.

2022-08-31, 07:06

Straty Polski w II wojnie światowej. Mularczyk: faktura pojawi się 1 września
Arkadiusz Mularczyk. Foto: Foto: PR24

1 września, w rocznicę niemieckiej napaści na Polskę w 1939 roku, zaprezentowany zostanie raport na temat strat Polski w II wojnie światowej. - Opracowała go grupa ekspertów z różnych obszarów dziedzin i nauki - historycy, historycy gospodarki, rzeczoznawcy majątkowi, archiwiści - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Raport zawiera też kwotę, na jaką wycenione zostały polskie straty w II wojnie światowej - wskazał gość PR24. Jak mówił, opracowanie składa się z trzech tomów: pierwszy tom to opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych, drugi tom - dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacji, a trzeci tom - rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi. Tych miejscowości jest ponad 9200 - mówił poseł PiS.

Skutki odczuwalne do dziś

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że "od 1947 roku nie powstał żaden dokument (...), który dokonywałby szacunku strat materialnych i demograficznych, jak również nie powstało opracowanie podsumowujące II wojnę światową". - To nasza próba, jaką podjęliśmy, mam nadzieję, zostanie ona przyjęta z życzliwością w kraju i z zainteresowaniem za granicą. Widzimy, że okres II wojny światowej, z uwagi na naszą historię, bo byliśmy zamknięci w grupie krajów komunistycznych, jest nieznany na Zachodzie. Warto, by świat poznał brutalność niemieckiej okupacji, niemieckiej wojny i to, jak wielkie straty poniosła Polska w II wojnie światowej - zaznaczył.

Rozmówca Elizy Olczyk zaznaczył, że skutki II wojny światowej "oddziaływują do dzisiaj na nasze życie społeczne, polityczne, gospodarcze, na poziom naszego bogactwa - zarówno kraju, jak i Polaków". - Skutki II wojny światowej są odczuwalne do dziś poprzez to, że żyjemy w kraju mniej zamożnym niż kraje Europy Zachodniej, które nie były tak zniszczone przez Niemcy. Współczesny świat powinien poznać brutalność niemieckiej okupacji i wojny, stąd też ten raport - wskazał.

REKLAMA

"Teraz ta faktura jest"

Poseł PiS dodał, że decyzja o podjęciu dalszych działań w tym zakresie, czy politycznych, czy dyplomatycznych, należy do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Odpowiadając na pytanie, czy kwestia reparacji wojennych nie jest wykorzystywana politycznie, gdy rząd ma kłopoty w Unii Europejskiej, odparł, że "dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, trudno było mówić o konkretnych kwotach, bo nie było tej - nazwijmy umownie - faktury. - Dzisiaj ta faktura jest, pojawi się 1 września, i będzie to baza do dyskusji - zaznaczył.

- Chcielibyśmy zapoznać z tą publikacją nie tylko naszych parlamentarzystów, ale także parlamentarzystów niemieckich, ministrów rządu Niemiec, główne media niemieckie. Myślę, że ta lekcja historii dobrze im zrobi i będzie to powolny proces zmiany nastawienia do tej sprawy - powiedział Arkadiusz Mularczyk.


Posłuchaj

Arkadiusz Mularczyk o raporcie n/t strat wojennych Polski ("24 pytania") 14:20
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Czytaj także:

Poseł PiS Joanna Lichocka gościem Programu 3 Polskiego Radia - zobacz nagranie wideo rozmowy.

***

Audycja: 24 pytania

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: poseł PiS Arkadiusz Mularczyk

REKLAMA

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 7.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej