Zmiany w programie 500+? Telus: koszty wprowadzenia kryterium dochodowego byłyby za wysokie

- Być może kryterium dochodowe przy programie 500+ byłoby bardziej sprawiedliwe, ale koszty jego wprowadzenia byłyby za wysokie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Robert Telus. 

2022-10-07, 07:59

Zmiany w programie 500+? Telus: koszty wprowadzenia kryterium dochodowego byłyby za wysokie
Robert Telus. Foto: PR24/DB

Świadczenie 500+ istnieje od 2016 roku, na pierwsze dziecko wprowadzono wtedy kryterium dochodowe. Od lipca 2019 roku zdjęto wszelkie kwoty regulujące wypłatę tego świadczenia. Ostatnio pojawiły się w mediach informacje, że planowane są w tej kwestii zmiany. "W programie 500+ mogłyby być progi dochodowe" - mówił wiceminister finansów Artur Soboń cytowany przez portal gazeta.pl. Zaprzeczył temu jednak premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że nie ma żadnych planów ograniczenia 500+. 

Zobacz także:

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że trudno jest komentować takie doniesienia. - Premier twardo stwierdził, że nie będzie zmian w programie. Być może kryterium dochodowe przy programie 500+ byłoby bardziej sprawiedliwe, ale koszty jego wprowadzenia byłyby za wysokie. Byłyby wyższe niż ograniczenia dla rodzin, które nie otrzymałyby świadczenia. Trzeba byłoby wprowadzić zaświadczenia i je sprawdzać. Obecnie działający system jest bardziej przejrzysty - powiedział Robert Telus. Dodał przy tym, że PiS jest prawicową partią, która realizuje socjalny program.

REKLAMA

Posłuchaj

Robert Telus gościem Adriana Klarenbacha (24 pytania - Rozmowa poranka) 21:28
+
Dodaj do playlisty

 

W przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich ministerstwo wymieniło: program Rodzina 500+, realizację świadczenia Dobry Start oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Program 500+ pochłania z budżetu blisko 40 mld zł.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

GośćRobert Telus (poseł PiS)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA

PR24/tj/koz/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej