more_horiz

Paweł Sałek: UE chce na siłę odejść od węgla, nie ma na salonach europejskich wrażliwości na naszą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 09:39
- Mamy wojnę, także energetyczną, uczestniczymy w niej i ponosimy z tego tytułu koszty. Nie ma na salonach europejskich wrażliwości na naszą sytuację. Tylko utrzymanie i zachowanie własnych zasobów surowcowych da szansę na przetrwanie i funkcjonowanie gospodarki w normalnych warunkach - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Przyszłość górnictwa węgla energetycznego reguluje podpisana w maju ub. roku między rządem a związkami zawodowymi umowa społeczna, przewidująca stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do 2049 roku, przy czym - zgodnie z towarzyszącym umowie harmonogramem - likwidacja miałaby przyspieszyć od 2034 r.

Górnicze związki przekonują, że w obecnej sytuacji harmonogram wygaszania powinien zostać zmieniony, a kopalnie powinny inwestować w nowe złoża, by nie tylko utrzymać, ale i zwiększać poziom wydobycia.

Paweł Sałek zwrócił uwagę, że polskie kopalnie mogą zostać zamknięte wcześniej ze względu na politykę forsowaną przez Unię Europejską. - Porozumienie społeczne jest dyskutowane w Komisji Europejskiej, która zgłosi tu szereg uwag. Pewne cele terminowe będą bardziej radykalne, będziemy zmuszeni do tego, by tę sprawę zrealizować swoimi rękoma (...). Znowu będziemy mieć sytuację, że zobowiązania wyższego rzędu nie będą realizowane przez akty prawne niższego rzędu, które będą zmieniać sytuację związaną z obowiązkiem realizacji jakichś celów. Jest powszechne, że na poziomie Rady Europejskiej prezydenci i premierzy coś uchwalają, a potem innymi metodami, dyrektywami, rozporządzeniami czy wytycznymi te zobowiązania są zmieniane - zauważył.

- Generalnie jest tendencja taka, by na siłę odejść od węgla, dokonać dekarbonizacji. To w warunkach i okolicznościach związanych z wojną na Ukrainie jest bardzo problematyczne. Polska ma swoje osiągnięcia w ochronie klimatu, powinniśmy inwestować w OZE, działać proklimatycznie, ale musimy iść swoją ścieżką - podkreślił doradca prezydenta.

Posłuchaj
15:31 PR24 2022_12_06-07-08-49.mp3 Paweł Sałek o polityce klimatycznej UE (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

W poniedziałek wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans poinformował w Chorzowie o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pięciu planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych o łącznej wartości 3,85 mld euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Paweł Sałek

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 7.08

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także