more_horiz

Poseł PO: jestem za budową elektrowni atomowej w Polsce, to bardzo istotna inwestycja

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 08:33
- Budowa elektrowni atomowych to - jeśli chodzi o energetyczne potrzeby Polski dziś i w przyszłości - bardzo istotna inwestycja. Ale ona będzie realizowana latami. Tu i teraz możemy sobie pomóc energią odnawialną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Mariusz Witczak.

Polska przygotowuje się do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej. Wybrano partnera technologicznego - amerykańską firmę Westinghouse, wskazano lokalizację i w najbliższych latach ma się rozpocząć budowa. To kolejne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat podejście Polski do budowy elektrowni jądrowej. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Poseł PO: jestem za

Gość audycji podkreślił, że popiera budowę siłowni. Jak podkreślił - jest to niezwykle istotna inwestycja, jeśli chodzi o "energetyczne potrzeby Polski na dziś i na przyszłość". Jednak - zaznaczył - zanim z siłowni atomowej zacznie płynąć do Polaków prąd, upłynie wiele lat.

- Tu i teraz możemy sobie pomóc energią odnawialną - ocenił Mariusz Witczak, dodając, że OZE została przez ostatnie lata "absolutnie zawalona" przez rządzący PiS. - Mogliśmy mieć dużo więcej inwestycji w tzw. OZE, które byłyby dzisiaj inwestycjami niezwykle pożytecznymi, ponieważ to jest energia czysta i siłą rzeczy tania - stwierdził Witczak.

Polityk opozycji skrytykował ugrupowanie rządzące za wprowadzenie w 2016 roku ustawy ograniczającej budowy farm wiatraków poprzez wpisanie do ustawy tzw. zasady 10h polegającej na tym, że nowe wiatraki można stawiać w odległości od zabudowań nie mniejszej niż równowartość 10-krotnej wysokości planowanego wiatraka.

Zaniedbania w energetyce - czyje większe, PiS czy PO?

W audycji zauważono, że zaniedbań w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego Polski dopuściły się wszystkie ekipy polityczne, także rządząca przed PiS-em koalicja PO-PSL, która planowała wybudować elektrownię jądrową, jednak powołała w tym celu jedynie spółkę celową. Poseł PO bronił się, że za rządów PO-PSL był kryzys finansowy, który uniemożliwił realizację wielu inwestycji.

- Proszę pamiętać, że ten okres rządów PiS-u przypada na wzrost gospodarczy (...) i to była pierwsza faza wychodzenia z kryzysu po kryzysie finansowym z 2008 roku, więc pojawiło się dużo więcej pieniędzy niż wcześniej - stwierdził Witczak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:00 PR24 2022_12_16-07-37-24_Witczak.mp3 Mariusz Witczak o energetyce jądrowej w Polsce ("24 pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Mariusz Witczak (PO)
Data emisji: 16.12.2022
Godzina emisji: 07.37

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także