more_horiz

Robert Kwiatkowski: wojna na Ukrainie to wydarzenie, które ukształtuje pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 08:58
Mija 331. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Poseł Robert Kwiatkowski z PPS skomentował na antenie Polskiego Radia 24 aktualną sytuację za naszą wschodnią granicą oraz odniósł się do postawy Zachodu. Jak wskazał, "konflikt na Ukrainie, to nie jest tylko krwawy incydent, który przeminie po roku, ale to wydarzenie, które ukształtuje pokolenia".
Wojna na Ukrainie to wydarzenie, które ukształtuje pokolenia - ocenił Robert Kwiatkowski
Wojna na Ukrainie to wydarzenie, które ukształtuje pokolenia - ocenił Robert KwiatkowskiFoto: Sarakhan Vadym/Shutterstock

Poseł Robert Kwiatkowski z PPS zaznaczył, że polskie spojrzenie na wojnę ma charakter lokalny, natomiast np. Amerykanie mają perspektywę globalną. - Niby brzmi banalnie, ale to powoduje dość doniosłe konsekwencje - podkreślił polityk.

- W Stanach Zjednoczonych dominuje perspektywa chińska. To znaczy: "Rosjanie to źli ludzie, a to, co zrobił Putin, jest straszne i będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Jednak prawdziwym zagrożeniem i wyzwaniem są Chiny i ich polityka" - skomentował.

Postawa Zachodu wobec wojny na Ukrainie

Gość audycji dodał też, że "cały czas toczy się walka i - obecnie przytłumiona - gra o przeciągnięcie Rosji na swoją stronę". - Mam na myśli grę Zachodu. Przez długi czas brali w tym udział też Amerykanie - powiedział, oceniając, że "Zachód także dojrzewa do przekonania, że z Rosją w obecnym kształcie ani nie da się robić interesów, ani nie można liczyć na jakieś realne partnerstwo". - Mówiąc w skrócie, to Rosja jest problemem, a nie rozwiązaniem problemu - zaznaczył.

Odnosząc się z kolei do kwestii przekazania Ukrainie leopardów, polityk wskazał, że jego zdaniem Olaf Scholz nie da się przekonać do podjęcia decyzji w tym zakresie. - Ja bym stawiał pytanie inaczej: czy kanclerz da się do tego zmusić czy nie? Czy opinia międzynarodowa, naciski europejskie i amerykańskie wymuszą na Niemcach zmianę tej decyzji? Bo ona de facto została podjęta i jest utrzymywana w mocy - powiedział.

Poseł skomentował również, że "Niemcy czują, wiedzą bądź są przekonani, że swoimi działaniami Europa i Zachód niebezpiecznie zbliżyły się do granicy, za którą robi się gorąco, także dla nich samych". - Myślę, że my nie musimy zgadzać się z tą oceną, ale musimy ją brać pod uwagę - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:59 PR24_mp3 2023_01_20-07-36-24.mp3 Robert Kwiatkowski o postawie Zachodu wobec wojny na Ukrainie ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Robert Kwiatkowski (PPS)

Data emisji: 20.01.2023 r.

Godzina emisji: 7.35

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także