more_horiz

"Obecni senatorowie będą w dalszym ciągu startować". Senyszyn o pakcie senackim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 09:15
- Jeżeli chodzi o pakt senacki, to już dawno podjęto decyzję, że obecni senatorowie będą w dalszym ciągu startować, ale pewnie te decyzje zapadną ostatecznie dopiero latem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn z PPS. 
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

Partie opozycyjne liczą na zdobycie 65 mandatów w przyszłym Senacie i biorą na celownik kolejne 10 okręgów, które uważają za możliwe do odbicia z rąk PiS - pisze Eliza Olczyk we "Wprost". Rozmowy, według oficjalnego przekazu, idą gładko, bo "pakt senacki jest instrumentem, który ma posłużyć Donaldowi Tuskowi do wymuszenia wspólnej listy opozycji do Sejmu".

- Jeżeli chodzi o pakt senacki, to już dosyć dawno podjęto decyzję, że obecni senatorowie będą w dalszym ciągu startować i myślę, iż tak będzie, ale pewnie te decyzje zostaną ostatecznie podjęte dopiero latem. Włochy pokazują natomiast, że można bez wspólnego programu stworzyć rząd i jednak rządzić - powiedziała Joanna Senyszyn.

"Punkty wspólne"

Dodała, że "są punkty wspólne". Polityk PPS wymieniła tu kwestię niegodzenia się na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. - Ziobro chętnie by nas wyprowadził, ale wracając do wspólnych punktów na opozycji - to np. spółdzielczość mieszkaniowa, ale także inwalidów, która zupełnie w Polsce upadła, to wspólny punkt, do którego przychyliliby się i PSL, i Hołownia, i PO - podkreśliła.

Pakt senacki to porozumienie, które zawarły przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Komitet Wyborczy SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz‘15). W ramach paktu senackiego w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata. Dało jej to 51 na 100 mandatów w Senacie.

Czytaj też:

Posłuchaj
15:36 PR24_mp3 2023_01_27-07-37-26.mp3 "Obecni senatorowie będą w dalszym ciągu startować". Senyszyn o pakcie senackim ("24 pytania - Rozmowa poranka")

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Joanna Senyszyn (PPS)

Data emisji: 27.01.2023

Godzina: 07:37


kor

 


Zobacz także

Zobacz także