more_horiz

Spory opozycji wokół wspólnej listy wyborczej. Poncyljusz: liderzy partii próbują się pozycjonować

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 08:55
- Jest taki czas, kiedy liderzy partii próbują się pozycjonować, by mieć lepszą pozycję wyborczą przy stole negocjacyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).

Paweł Poncyljusz komentował spory wokół wspólnej listy wyborczej opozycji w kontekście niedawnego głosowania w Sejmie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia Szymona Hołowni zajęła w głosowaniu inne stanowisko, niż to wcześniej ustalono. - Liderzy ugrupowań opozycyjnych umówili się, że będzie to głos wstrzymujący. Na końcu okazało się, że partia Szymona Hołowni głosowała przeciwko. Liczył się cel nadrzędny: odblokowanie KPO, które PiS blokuje od półtora roku. Była szansa, żeby pójść do przodu, żeby te pieniądze popłynęły do firm, instytucji, samorządów. Ten spór nie został wywołany przez Koalicję Obywatelską, decyzja była po stronie polityków ugrupowania Szymona Hołowni - zaznaczył.  

- Mam nadzieję, że temperatura będzie stygła w najbliższych tygodniach, ale to wynika z tego, że po stronie partii Polska 2050 są decyzje o innej agendzie wyborczej, że koniecznie chcą iść oddzielną listą, i to w związku z tym są komplikacje. Uważam, że politycy Polski 2050 powinni znaleźć się na wspólnej liście m.in. z Koalicją Obywatelską i PSL, to by było najbardziej racjonalne - stwierdził poseł.

Posłuchaj
14:59 PR24_mp3 2023_02_06-07-35-00.mp3 Paweł Poncyljusz o wspólnym starcie opozycji w nadchodzących wyborach (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym "kamieniem milowym" w celu odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym wg projektu klubu PiS poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko była Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050.

Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. Według wcześniejszych ustaleń Polska 2050 też miała się wstrzymać od głosu, ale ugrupowanie Szymona Hołowni w ostatniej chwili, jak przyznają politycy innych ugrupowań opozycyjnych, zmieniło zdanie i postanowiło być przeciw projektowi, wyłamując się ze wspólnego frontu opozycji.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Paweł Poncyljusz

Data emisji: 6.02.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także