more_horiz

Rafał Bochenek: najpóźniej w przyszłym tygodniu propozycje dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:15
- Kiedy się rozmawia, to w tych rozmowach wykluwa się coś dobrego, coś, co będzie służyło wszystkim. Wierzymy w to, że również teraz tak będzie, aczkolwiek niepotrzebnie tutaj ten głos środowiska osób niepełnosprawnych jest zakrzykiwany przez panią poseł Hartwich z Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Bochenek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Rafał Bochenek
Rafał Bochenek Foto: PR24/AK

Protestujący opiekunowie chcą, by posłowie bezzwłocznie zajęli się projektem ustawy o podwyższeniu renty socjalnej. Apelują, aby była ona równa minimalnemu wynagrodzeniu i wynosiła 3490 złotych. Obecnie wysokość świadczenia to 1588 złotych. W Sejmie od kilku dni trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych - wczoraj spotkał się z nimi wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Rafał Bochenek komentował treść tych rozmów. - Wczoraj było spotkanie z panem ministrem pan minister Wdówikiem. Skończyło się to jednym wielkim krzykiem pani Hartwich. Mam trochę takie wrażenie, że ten krzyk niestety zagłusza głos osób ze środowiska osób niepełnosprawnych, które rzeczywiście potrzebują pomocy (…). Na szczęście Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pani minister Maląg, jak i również pan minister Wdówik, prowadzą rozmowy również z innymi grupami osób niepełnosprawnych i wiem, że kolejne rozwiązania, które mają wspomóc tę grupę społeczną, są przygotowywane - zaznaczył.

Wkrótce propozycja wsparcia dla osób niepełnosprawnych

- Jest tu zbyt dużo krzyku i też prosiłem o to wielokrotnie panią poseł Hartwich, aby nie wykorzystywała tego w sposób polityczny, bo sprawa powinna być rozwiązana ponad jakimikolwiek podziałami politycznymi. Dotyczy ona różnych grup społecznych o różnych poglądach politycznych i dla nas wszystkich ten problem powinien być ważny i powinien być rozwiązany. I to będzie robił rząd Prawa i Sprawiedliwości, aby przedstawić w najbliższym czasie kolejne rozwiązania, aczkolwiek nie chcę uprzedzać ostatecznych decyzji, ponieważ wiem, że w rządzie trwają intensywne rozmowy na ten temat - dodał rzecznik PiS.

Gość audycji zapowiedział przedstawienie w ciągu tygodnia szczegółów propozycji. - Chcielibyśmy w jakiś sposób ulżyć w tym codziennym losie osobom niepełnosprawnym, dlatego apelujemy o poskromienie trochę emocji do pani Hartwich. Trudno wierzyć tutaj w jej szczerość intencji, bo ona jednak dzisiaj jest politykiem Platformy Obywatelskiej. Oczywiście w tym proteście uczestniczy wiele mam niepolitycznych, które nie należą do żadnej partii. To właśnie przede wszystkim w ich głos powinniśmy się wsłuchać, bo wtedy usłyszymy te prawdziwe niepolityczne argumenty, co tak naprawdę dolega temu środowisku i co należy poprawić - mówił Rafał Bochenek.

Posłuchaj
17:40 _PR24_AAC 2023_03_14-07-07-31.mp3 Rafał Bochenek o rozmowach z opiekunami osób niepełnosprawnych (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Rafał Bochenek

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także