more_horiz

Szef MSZ Izraela w Warszawie. Jasina: warto nauczyć stronę Izraelską wrażliwości wobec polskich spraw

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 08:11
- Liczę, że Polacy i nasi izraelscy partnerzy odbędą rozmowy, które będą przybliżały nas do rozwiązania tego problemu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina nawiązując do sprawy podróży młodych Żydów do miejsc pamięci w Polsce. - Polska jest krajem, w którym Holokaust miał miejsce, ale nie byliśmy jego twórcami, tylko ofiarami. Warto nauczyć stronę izraelską wrażliwości wobec polskich spraw - podkreślił.

- Czy to będzie drgnięcie w stosunkach polsko-izraelskich, to się okaże - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany o wizytę szefa MSZ Izraela, Eli Cohena, w Polsce.

- Rzeczywiście, osiągnięte zostało wstępne porozumienie w sprawie przyjazdu grup młodych młodzieży izraelskiej do Polski, która w ramach programu pamięci od wiedza w Polsce miejsca związane z Holokaustem - przypomnial w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Chodzi o wycieczki organizowane do Polski, m.in. do Muzeum Auschwitz, przez izraelskie szkołý. Wycieczki te odbywały się asyście uzbrojonych ochroniarzy.

Szanse na rozwiązanie problemu

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wizyta Eli Cohena w Warszawie będzie pierwszą od szczytu ws. Iranu w 2019 roku, kiedy w Polsce był Benjamin Netanjahu. - Jestem oszczędny w mówieniu o przełomie, ale to rzeczywiście bardzo ważna wizyta i liczę, że Polacy i nasi izraelscy partnerzy odbędą rozmowy, które będą przybliżały nas do rozwiąznaia tego problemu - stwierdził. 

- Warto rozwiązywać problemy. Polska, swoją asertywną polityką, także wobec Izraela, coś osiągnęła i jest trochę inaczej, niż było w latach 90., mówię o polityce zagranicznej - dodał Łukasz Jasina.

Polska pamięć o Holokauście

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że Polska rozumie pamięć Izraela o miejsach związanych z Holokaustem, ale to także polska pamięć. - Polska jest krajem, w którym Holokaust miał miejsce, ale nie byliśmy jego twórcami, tylko ofiarami. Warto nauczyć stronę izraelską wrażliwości wobec polskich spraw - podkreślił rzecznik MSZ.

Jak dodał, "do Izraela jeździ bardzo wielu Polaków i to nie tylko jako turyści". - Jeżdżą także pielgrzymi. To jest trochę porównywalne, a Izrael nie jest krajem do końća bezpiecznym z uwagi na możliwości działań zbrojnych w okolicy, kwestie terrorystystyczne - przypomniał.

- Liczymy, że pewne sprawy traktowania Polaków w Izraelu da się dzisiaj po partnersku rozwiązać, ale to są rozmowy między żywymi ludźmi, także zobaczymy, co zostanie podpisane - zaznaczył Łukasz Jasina.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:09 Łukasz-Jasina--PR24_mp3 2023_03_22-07-07-51.mp3 Łukasz Jasina o wizycie szefa MSZ Izraela w Polsce: jestem oszczędny w mówieniu o przełomie, ale to bardzo ważna wizyta ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24)

Czytaj także:

Eli Cohen spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, najpierw w cztery oczy, a potem wspólnie z delegacjami, złozy kwiaty pod pomnikiem Bohaterow Getta, odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i spotka się w Synagodze im. Nożyków z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej w Warszawie.

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także