more_horiz

Tusk chce 800+ od 1 czerwca. Ast: typowe dla niego wkładanie kija w szprychy, aby utrudnić działania rządu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 08:00
- Za propozycją Donalda Tuska ws. 800+ stoi programowa miałkość. To typowe dla niego wkładanie kija w szprychy, aby utrudnić działania rządu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast.

W niedzielę podczas konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500+ od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką - 800 złotych. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował w poniedziałek, by wprowadzić tę zmianę już za dwa tygodnie, w Dniu Dziecka. W środę szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500+ do 800 złotych od 1 czerwca.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jest to próba podłączenia się pod program PiS. - Pokazuje desperację. Donald Tusk nadal nie pokazał programu PO i próbuje przelicytować PiS. Próba jest też nieodpowiedzialna, bo budżet państwa na ten rok jest dawno uchwalony i realizowany. Proponujemy waloryzację 500+ od 1 stycznia 2024 roku. Stosowna ustawa trafi w tym roku do Sejmu - powiedział Marek Ast.

Spadek inflacji

Propozycja PiS dostrojona jest do spodziewanego spadku inflacji. - Totalna opozycja nie od dzisiaj działa na zasadzie "im gorzej, tym lepiej". Podwyższenie już teraz świadczenia nakręciłoby inflację. Tymczasem jej znaczący spadek spodziewany jest pod koniec roku, co potwierdzi słuszność polityki rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Za propozycją Donalda Tuska stoi programowa miałkość. To typowe dla niego wkładanie kija w szprychy, aby utrudnić działania rządu - tłumaczył poseł PiS.

Marek Ast potwierdził również, że na kolejnych konwencjach PiS będą przedstawiane kolejne propozycje programowe. - Nie oglądamy się na opozycję. Zmierzamy do tego, aby na koniec pokazać całościowy program. Za bardzo nie mamy czasu, aby polemizować z opozycją. To, co prezentuje Donald Tusk podczas swojego objazdu po Polsce, to sianie nienawiści i anty-PiS - podsumował.


Posłuchaj
15:54 PR24 2023_05_18-07-08-15.mp3 Marek Ast gościem Stanisława Janeckiego (24 pytania - Rozmowa poranka)

 

Zgodnie z zapowiedzią PiS od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Natomiast już od 1 lipca tego roku mają zostać zniesione opłaty za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Marek Ast (poseł PiS)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także