more_horiz

Krzysztof Kwiatkowski o zbrodni wołyńskiej. "Ukraina musi dokonać uczciwego rozliczenia"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 08:33
- Nie mam żadnych wątpliwości, że Ukraina musi dokonać uczciwego rozliczenia ze zbrodnią wołyńską. Uważam także, że dzisiaj dyskusja w tej sprawie musi być prowadzona nadzwyczaj ostrożnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina w piątek w programie Onet Opinie był pytany o zbliżającą się 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Łukasz Jasina był dopytywany, czy prezydent Ukrainy powinien przeprosić za Wołyń, za rzeź wołyńską. - Tego nie zrobiło państwo ukraińskie, ale prezydent Zełenski powinien wziąć jako Ukraina jednak większą odpowiedzialność - odpowiedział rzecznik MSZ.

Na te słowa odpowiedział ambasador Ukrainy w Polsce. "Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne" - napisał na Twitterze dyplomata. Potem usunął swój wpis i zamieścił jego łagodniejszą wersję.

Polityka historyczna

Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że należy zadbać o prawdę historyczną. - Nie mam żadnych wątpliwości, że Ukraina musi dokonać uczciwego rozliczenia ze zbrodnią wołyńską. Uważam także, że dzisiaj dyskusja w tej sprawie musi być prowadzona nadzwyczaj ostrożnie z uwagi na wojnę na Ukrainie - zaznaczył.

Senator ocenił także, że rozmowy w tak delikatnym temacie powinny być prowadzone w zaciszu gabinetów. - Nie podoba mi się dyplomacja Twitterowa. Nie w tym momencie. Uważam, że słowa rzecznika MSZ jak i odpowiedź ambasadora Ukrainy w Polsce, nie powinny być załatwiane w ten sposób - ocenił.

- Będziemy oczekiwać uczciwego rozliczenia się z tej zbrodni u naszych sąsiadów. Ale dzisiaj tę dyskusję musimy prowadzić tak, żeby reżim Putina nie cieszył się z nieprzemyślanych Twittów - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Więcej w nagraniu

12:00 PR24_mp3 2023_05_22-07-39-21.mp3 Krzysztof Kwiatkowski m.in. o zbrodni wołyńskiej (24 pytania)

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny)

Data emisji: 22.05.2023 r.

Godzina emisji: 7.39

dz

Zobacz także

Zobacz także