more_horiz

"Nie uciekał od historii, to było ważne". Siemoniak o wystąpieniu przewodniczącego RN Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 09:05
- To bardzo ważne wystąpienie, fragment historyczny jest przemyślany przez stronę ukraińską, która wyciąga wnioski z tego, że zbliża się 80. rocznica zbrodni wołyńskiej i w Polsce opinia publiczna spodziewa się pewnych gestów i wypowiedzi. Wystąpienie Stefanczuka na pewno było krokiem w dobrym kierunku - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska).

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk w podczas wystąpienia w Sejmie podziękował Polsce i Polakom za wsparcie udzielane przez nasz kraj od pierwszych dni wojny. Podczas wystąpienia w Sejmie podkreślił, że naród polski i polskie państwo twardo stały ramię w ramię z Ukrainą.

Stefańczuk nawiązał też do 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. "Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami" - mówił i wyraził pragnienie, że oba narody wspólnie napiszą nową historię, bez jej retuszowania.

"Stefanczuk nie uciekał od historii"

Tomasz Siemoniak odniósł się do tych słów. - To bardzo dobre wystąpienie, było autentyczne, przejmujące, mówił o tym, jak wojna wpłynęła na relacje polsko-ukraińskie, nie uciekał od historii, to było ważne (…), powiedział to, co trzeba, otworzył tematy. Pamiętajmy jednak, że Stefanczuk to przewodniczący Rady Najwyższej, a nie prezydent czy premier, ma trochę inny mandat do mówienia o pewnych rzeczach - zaznaczył.

"Prawda nie może szkodzić naszym relacjom"

- Historia stosunku Ukraińców do zbrodni wołyńskiej nie zaczyna się w tym momencie, jest jakaś podstawa do tego, by o tym rozmawiać. Spodziewam się, że prezydent Zełenski, mając świadomość, jak ważna jest to sprawa w Polsce i jak bardzo Polska jest dziś bliska Ukrainie, będzie chciał zrobić krok dalej (…). Prawda jest zawsze najważniejsza, o czym mówił też wczoraj Stefańczuk, i nie może szkodzić relacjom, to jej fałszowanie i kłamstwa psują relacje, te kilka tygodni, które pozostały do rocznicy, to czas na prace polityków, historyków i dyplomatów, by rocznica zbrodni wołyńskiej nie przysłoniła tego, co jest teraz najważniejsze - wsparcia Ukrainy, solidarności polsko-ukraińskiej, budowy na przyszłość dobrych relacji - mówił gość audycji.

Posłuchaj
12:57 PR24 2023_05_26-07-35-45.mp3 Tomasz Siemoniak o relacjach polsko-ukraińskich (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Tomasz Siemoniak

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także