"Komisje potrzebne są także w innych krajach". Prof. Krasnodębski o rosyjskich wpływach w UE
- Badanie wpływów rosyjskich w Polsce i Europie jest konieczne i potrzebne, byłoby dobrze, żeby podobne komisje powstały w innych krajach. np. w Austrii, o której ostatnio pisano, że jest to "alpejska twierdza Putina"- mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
2023-06-14, 08:30
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o komisji do spraw rosyjskich wpływów w Polsce. Doprecyzowuje on między innymi kwestie wyboru członków komisji. W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, w komisji nie powinni zasiadać obecni parlamentarzyści. Inna zmiana dotyczy trybu odwoławczego od decyzji komisji - w myśl prezydenckiej propozycji - skarga ma być kierowana do sądu apelacyjnego, a nie administracyjnego, jak w obecnie obowiązującej ustawie. Andrzej Duda zaproponował też zniesienie tzw. środków zaradczych, czyli kar, które może nakładać komisja.
Prof. Zdzisław Krasnodębski zwracał uwagę na zagrożenie działaniami Rosji w całej Europie. - Ukazują się publikacje pokazujące wpływy rosyjskie w Niemczech, zwłaszcza w SPD. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że np. Manuela Schwesig była główną postacią w czynnej polityce, która rozwijała współpracę z Rosją i nadal jest premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego, i jeśli przypomnimy sobie, że Olaf Scholz był wicekanclerzem i ministrem w wielu rządach, które również uprawiały politykę zbliżenia z Rosją i uzależnienia od niej, to widać, że tego rodzaju komisja w takim kraju jak Niemcy byłaby potrzebna - zaznaczył.
- Komisja, lub jakiś inny sposób badania wpływów rosyjskich i rozliczenia osób, które tym wpływom ulegały, wbrew interesom swoich krajów oraz interesom europejskim. Taka komisja jest potrzebna, a inną sprawą, jaką ma przyjąć formę - dodał gość audycji.
Posłuchaj
Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski
REKLAMA
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 7.06
PR24/ka
REKLAMA