Globalne ocieplenie a energia odnawialna

2017-02-04, 09:05

Globalne ocieplenie a energia odnawialna
Skutkiem ocieplenia klimatu jest przyśpieszenie topnienia lodowców. Foto: pixabay.com/derwiki

W Paryżu, na konferencji klimatycznej w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło światowe porozumienie klimatyczne. Określono w nim plan działania, który ma uchronić świat przed skutkami daleko posuniętych zmian klimatu. O globalnym ociepleniu i wykorzystaniu energii odnawialnej rozmawiali w audycji Konfrontacje Idei dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej).

Posłuchaj

04.02.2017 Konfrontacje Idei: ekologia. Goście: dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej)
+
Dodaj do playlisty

Rządy państw zdecydowały, że należy utrzymać wzrost średniej temperatury na świecie niższy niż 2°C, powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Dodatkowo chcą także doprowadzić do zredukowania poziomu emisji. 

Jak wskazywał Kassenberg, jest ogromna liczba dowodów, które mówią, że zmiany klimatu następują w korelacji do wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Dodał, że jeżeli nie powstrzymamy tego procesu, średnia temperatura może do końca wieku osiągnąć 4 do 6 stopni powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. – Uważa się, że 2°C  to ważna granica, która wyznacza punkty krytyczne, dotyczą topnienia lądolodów, lasów. Powyżej nich trzeba pożegnać się z małymi wyspami na Pacyfiku, to problem moralny – wyjaśniał.

Wiśniewski tłumaczył, że problemem przy globalnym ociepleniu jest to, iż nie potrafimy na 100 proc. potwierdzić, jakie będą jego skutki. – Modele klimatyczne, którymi posługują się naukowcy nie potrafią przewidzieć skutków zmiany klimatu w danym punkcie. My prawdopodobnie ich nie doceniamy, nie doszacowujemy – wskazywał.

Goście mówili również o energetyce odnawialnej. Wiśniewski zaznaczył, że od 10 lat to właśnie na nią szła większość nakładów w wielu krajach. Wyjaśniał, że choć początkowo nie przynosiła ona zysków, to obecnie przekroczony został punkt krytyczny. – Pakiet klimatyczny to decyzja firm, biznesu – podkreślił.

Andrzej Kassenberg ocenił, że zmienia się również sytuacja magazynowania energii, pozyskanej ze źródeł odnawialnych, która zaczyna poważnie tanieć, a pojemność składów wzrosła 10-krotnie.  – Przyszłość jest w magazynowaniu w samochodach elektrycznych. Jeśli ceny będą spadać, energetyka konwencjonalna znajdzie się w kompletnej zapaści – podsumował.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Ryszard Bugaj.   

Polskie Radio 24/ip

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 04.02.2017

Godzina emisji: 9:33


Polecane

Wróć do strony głównej