"Mamy do czynienia z antykulturą". Prof. Urbanowski o ruchu Cancel culture
- Pojęcie Cancel culture wydaje się być oksymoronem. Bo kultura kojarzy się raczej z gestami twórczości, z gestami - jak się etymologicznie o tym mówi - jakiejś uprawy czy organizacji sfery symbolicznej. Natomiast tu mamy do czynienia z ruchem kontrkulturowym, z antykulturą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2020-10-04, 10:00
Zarówno w Polsce, jak i w wielu miejscach świata coraz częściej daje o sobie znać zjawisko określane jako Cancel culture, zwane również kulturą unieważniania.
Powiązany Artykuł
"Nasza cywilizacja została wręcz podważona". Wildstein o skutkach pandemii
Dochodzi na przykład do niszczenia pomników postaci do tej pory szanowanych praktycznie przez ogół społeczeństwa, ale także atakuje się niektórych ludzi świata kultury czy próbuje się zmieniać tytuły książek.
Posłuchaj
- Pojęcie Cancel culture wydaje się być oksymoronem. Bo kultura kojarzy się raczej z gestami twórczości, z gestami - jak się etymologicznie o tym mówi - jakiejś uprawy czy organizacji sfery symbolicznej. Natomiast tu mamy do czynienia z ruchem kontrkulturowym, z antykulturą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Urbanowski.
REKLAMA
- Nie widzę zatem w tych przypadkach rewitalizacji, ale raczej dążenie do jakiejś anihilacji kultury w tym znaczeniu, w jakim ona funkcjonuje dla wielu ludzi w tradycji polskiej czy zachodniej. Widzę w tym także pewną kontynuację – z perspektywy doświadczeń PRL-owskich - pewnego projektu przebudowy sfery symbolicznej, w której funkcjonujemy - dodał profesor.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
REKLAMA
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Maciej Urbanowski (literaturoznawca, UJ)
Data emisji: 04.10.2020
Godzina: 8.06
REKLAMA
bartos
Polecane
REKLAMA