Prof. Brzechczyn: odrębność rozwojowa Europy Środkowej bierze początek w XVI wieku
Odrębność rozwoju gospodarczego Europy Zachodniej i Europy Środkowej zaważyła na odmienności struktur społecznych, ustroju politycznym i była jednym z czynników upadku regionu środkowoeuropejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Brzechczyn, filozof historii.
2021-12-12, 13:05
Prof. Krzysztof Brzechczyn zajmuje się filozofią polityki, metodologią nauk społecznych, ale wśród jego zainteresowań jest także filozofia historii. W audycji "Konfrontacje idei" gość wyjaśniał zagadnienie, które opisał w swojej książce "Odrębność historyczna Europy Środkowej. Studium metodologiczne". Książka wydana została po polsku w 1998 roku, jednak niedawno wydana została także po angielsku. Prócz pewnych zmian w treści oraz dodatków, w angielskiej wersji zaszła jeszcze jedna ważna zmiana: zmiana tytułu. Dodano bowiem do niego sformułowanie "studium z filozofii historii".
Odrębność Europy Środkowej
Gość PR24 podkreślił, że odrębność rozwojowa Europy Środkowej swój początek bierze już w XVI wieku. Od tego momentu - mówił prof. Krzysztof Brzechczyn - w historiografii pojawia się pojęcie "dualizmu rozwojowego".
- Zachodnia część kontynentu europejskiego rozwijała się w kierunku kapitalizmu. Wtedy już, w XVI wieku powstawały pierwsze formy gospodarki kapitalistycznej. A z kolei w Europie Środkowej, czyli w takich krajach, jak: Rzeczpospolita Obojga Narodów, Węgry, Czechy - rozwijała się gospodarka folwarczno-pańszczyźniana - tłumaczył filozof.
Jego zdaniem ta odmienność rozwoju gospodarczego zaważyła na odmienności struktur społecznych Europy Zachodniej i Europy Środkowej, spowodowała odmienny model ustrojowo-polityczny, była także jednym z czynników upadku - w przypadku Polski - upadku państwowości.
REKLAMA
Jak literatura wpływała na myślenie polityczne Polaków? Rozmowa z prof. Andrzejem Waśko
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Krzysztof Brzechczyn (Wydział Filozoficzny UAM)
Data emisji: 12.12.2021
Godzina emisji: 11.38
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA