more_horiz

Prof. Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 12:30
- Nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe" - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). 
Prof. Agnieszka Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo
Prof. Agnieszka Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwoFoto: wydawnictwo.isppan.waw.pl

Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Agnieszka Nogal, która w audycji "Konfrontacje idei", odnosząc się do swojej książki pt. "Ponad prawem narodowym. Konstytucyjne idee Europy", mówiła o tym, dlaczego integracja europejska jest również wyzwaniem dla filozofa polityki.

"Widać, że formy się zmieniają

Jeżeli patrzymy z perspektywy filozoficznej, a nawet bardziej historyczno-filozoficznej, to widać, że wspólnoty polityczne mają rozmaite kształty - powiedziała prof. Agnieszka Nogal. 

Wyjaśniła, że to wszystko "zaczyna się gdzieś w prehistorii, a przynajmniej my zaczynamy od starożytnego polis, które jest małe, dość jednorodne kulturowo, gdzie wszyscy znają się nawzajem, a więc oparte jest praktycznie na osobistym kontakcie. Potem te formy są bardzo zmienne. Pojawia się rzymskie civitas, rzymskie imperium, które jest już bardziej rozległe. Pojawia się także christianitas i rozmaite monarchie średniowieczne". 

- Tak więc patrząc z perspektywy filozofa, historyka filozofii, widać, jak te formy się zmieniają. Widać jak państwo (...), a szczególnie państwo narodowe, pojawia się pewnym momencie historycznym - dodała. 

"Model, który wyznacza państwo"

- W związku z tym możemy przypuszczać, że to wszystko ma prawo się skończyć, to znaczy może zostać zastąpione przez inną formę. Tym bardziej że dobrze pamiętamy rywalizację między dwoma blokami państw, czyli blokiem wschodnim i blokiem zachodnim - mówiła prof. Agnieszka Nogal. 

- Tak więc nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo, właśnie z takimi wszystkimi klasycznymi pojęciami, jak "suwerenność", "prawo", "prawo pozytywne", "prawo konstytucyjne" czy "prawo międzynarodowe". To wszystko odnosi się do podstawy, jaką jest państwo, a przecież widzimy, że żyjemy w świecie, w którym tak do końca ten język nie oddaje rzeczywistości. Suwerenność nie do końca jest suwerennością, zaczyna być ona dzielona - dodała gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:11 PR24_AAC 2022_08_14-11-33-06.mp3 Prof. Agnieszka Nogal: nasz język filozoficzno-polityczny ukształtowany jest przez model, który wyznacza państwo (Konfrontacje idei/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 11.35

nj

Zobacz także

Zobacz także