"Niemcy żyli w iluzorycznym świecie". Dr Justyna Schulz o postawie niemieckich elit wobec wojny na Ukrainie
- Jeśli spojrzymy na to historycznie, powinno być to oczywistością i oczekiwalibyśmy, że społeczeństwo niemieckie jest świadomie tego, że polityka, która była prowadzona, w pewien sposób zachęcała Rosję i Putina do zaatakowania Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego.
2022-12-18, 12:55
Jak oświadczył kanclerz Scholz w słynnym już przemówieniu w Bundestagu po wybuchu wojny, rosyjska inwazja na Ukrainę wyznacza "Zeitenwende" (punkt zwrotny, dosłownie: przełom czasów). "Zagraża całemu naszemu powojennemu porządkowi" - oświadczył.
Dr Justyna Schulz komentowała postawę Niemiec w stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Pojęcie "Zeitenwende" jest przesadzone, jeśli chodzi o zmiany, jakie zostały poczynione. Z punktu widzenia Niemiec można je uznać za ważne, część elit może je uważać za słuszne, ponieważ zupełnie zmieniono koncepcje strategii obronnej, wysyła się broń na tereny, na których prowadzona jest wojna (…). Trwa proces wychodzenia z zapaści, jednak przed "Zeitenwende" nie postrzegano tego jako zapaść, ale jako słuszną politykę i strategię. To słowo oddaje pewną cezurę. Niemcy coraz bardziej uświadamiają sobie, w jak iluzorycznym świecie i poczuciu swojej siły żyli. Wojna obnażyła słabości tego całego systemu - zaznaczyła.
Jak oceniła ekspert, Niemcy z trudem przyjmują do świadomości możliwość bycia odpowiedzialnym za agresywną postawę Rosji. - Wypowiedź niemieckiego ministra sprawiedliwości Marko Buschmanna, że Niemcy jednak ponoszą jednak współodpowiedzialność za wybuch tej wojny, spotkała się ze znaczącym przyjęciem, jako niesamowita rewelacja, coś bardzo odkrywczego - zauważyła dr Schulz.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Konfrontacje idei
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: dr Justyna Schulz
Data emisji: 18.12.2022
REKLAMA
Godzina: 11.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA