Henri Bergson. Twórca intuicjonizmu filozoficznego

- Bergson wpisuje się w się tradycję kartezjańską, aby wyrażać się jasno i wyraźnie. Jego filozoficzne prace zachwycają kunsztem słowa, stosował piękne porównania i metafory. Stworzył teorię intuicji, która stwierdza, że każdy z nas musi samodzielnie dojść do poznania rzeczywistości. Inni mogą nam w tym jedynie pomóc - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Walerich z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

2023-06-18, 12:00

Henri Bergson. Twórca intuicjonizmu filozoficznego
Henri Bergson. Foto: PAP/DPA/Archiwum

Francuski filozof Henri Bergson (1859–1941) uważany jest za głównego twórcę intuicjonizmu. Opublikował cztery główne dzieła: "O bezpośrednich danych świadomości", "Materia i pamięć", "Ewolucja twórcza", "Dwa źródła moralności i religii". 

Jego ojcem był kompozytor Michał Bergson z Warszawy, a matka pochodziła z żydowskiego rodu z Anglii i Irlandii. W 1868 osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Gdy Henri Bergson miał 9 lat rodzina zamieszkała w Paryżu. - Świadomie wybrał swoją narodowość. Czuł się Francuzem, podkreślał to i był z tego dumny. Widać to jego filozofii - tłumaczyła dr Werelich, autorka książki "Trwanie i utrwalanie. Problem poznania intelektualnego w filozofii Henriego Bergsona".

Henri Bergson był też laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1927). Cechą charakterystyczną jego badań było to, że łączył w nich tradycyjne problemy filozoficzne ze współczesną mu wiedzą naukową – prowadził dociekania z pogranicza filozofii i takich nauk jak biologia, neurologia czy psychologia. Podejmował w szczególności pytania z obszaru ludzkiego myślenia i doświadczania świata.


Posłuchaj

Dr Elżbieta Walerich o Henri Bergsonie (Konfrontacje idei) 24:47
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski

Gość: dr Elżbieta Walerich (adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego)

REKLAMA

Data emisji: 18.06.2023

Godzina: 11.33

PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej