"Spojrzenie na Wschód". Zaplecze polityczne Wołodymyra Zełenskiego
- Zełenski stworzył wizję, że jest pozbawiony oligarchów, ale znajdują się oni w jego otoczeniu. Prezydent Ukrainy to przede wszystkim aktor i komik, i otacza się głównie ludźmi z showbiznesu. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet na Ukrainie. Gościem w studiu był także Jerzy Rohoziński, historyk i antropolog, specjalista od Kaukazu i Azji Środkowej.
2019-07-31, 21:13
Posłuchaj
Partia Sługa Narodu nie istniała jako typowy twór orgranizacyjny i wykształciła się dopiero przed wyborami parlamentarnymi. Odniosła niesamowity sukces osiągając ponad 43% głosów. Ma dzięki temu samodzielną większość, co zaskoczyło chyba nawet samego Zełenskiego. Jest to formacja młoda, ale też bardzo zróżnicowana w środku - podkreślił Bobołowicz.
Wsparcie "starej gwardii"
Powiązany Artykuł

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce koalicji ze starymi politykami
Zdaniem korespondenta prezydent Ukrainy nie będzie w stanie uwolnić się od oligarchów, ale też świadomie korzysta z doświadczeń innego polityka. - Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma znalazł się w środowisku Zełenskiego, ale był też w otoczeniu Petro Poroszenki. Zełenski mocno postawił na Kuczmę, który nie reprezentuje linii konfrontacyjnej. Jego dzisiejszy powrót do polityki na pewno dobrze nie wróży. Kuczma ma doświadczenie, ale śmiem wątpić czy to najlepsze doświadczenie - obawia się dziennikarz Radia Wnet.
Jak przyznał, Ukraińcy wierzą w Zełenskiego. - W wielu ukraińskich miastach panuje nadzieja po wyborze Zełenskiego, który dostał bardzo duży kredyt zaufania. Jeżeli Zełenski nie podoła temu wyzwaniu, możemy mieć do czynienia z konfliktem wewnętrznym na Ukrainie - przewiduje Paweł Bobołowicz.
Systematyczna działalność
Jerzy Rohoziński wypowiedział się z kolei na temat odkłamywania prawdy historycznej dot. Polski na wschodzie. - Jesteśmy w okresie, w którym z wielką siłą wracają rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Trzeba zadać sobie pytanie jak powinniśmy walczyć o prawdę historyczną na wschodzie, także w krajach postsowieckich. Mam tu na myśli systematyczną działalność - powiedział.
Powiązany Artykuł

Ukraina chce stworzyć rosyjskojęzyczną telewizję na Krymie. Będzie "walczyła o umysły"
- Na zleceniodawców i ich złą wolę nie będziemy mieli wpływu, ale możemy mieć wpływ na konsumentów. Być może trzeba stworzyć rosyjskojęzyczne medium dla tych krajów, które nadawałoby z Polski i pokazywałoby w dobrym świetle polską historię - zaproponował gość PR 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Antoni Opaliński.
Polskie Radio 24/pkr
------------------------------------
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 20.33