Spojrzenie na Wschód. "Mistrz i Małgorzata"

- "Mistrz i Małgorzata" jest jedną z prób pokazania totalitaryzmu lub też jego aspektów. Ta książka pokazuje, że wszystko można zrobić z człowiekiem i wszędzie go przerzucić. Ta powieść jest symbolem kultury rosyjskiej i tamtego trudnego czasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Michalski, historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. 

2019-08-28, 14:05

Spojrzenie na Wschód. "Mistrz i Małgorzata"
"Mistrz i Małgorzata" - plakat spektaklu z rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

28.08.2019 Spojrzenie na Wschód. "Mistrz i Małgorzata"
+
Dodaj do playlisty

- Występuje tu zawieszenie realności charakterystyczne dla Bułhakowa nie po to, aby stworzyć baśń, lecz po to, aby uwypulkić rzeczywistość. Ma to na celu pokazanie pewnych absurdów rzeczywistości i wyciągnięcie ich na światło dzienne - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Jak zaznaczył, pisarz miał do swojego arcydzieła bardzo krytyczny stosunek. - Bułhakow nigdy nie był do końca zadowolony z tej powieści. W trakcie pisania przeżył m.in. załamanie i spalił część powieści. Nigdy do końca nie będziemy tego wiedzieć, ale można domniemywać, że pierwowzorem dla tytułowej Małgorzaty była ostatnia żona Bułhakowa - twierdzi Michalski.

Nie tylko powieść

- Autor powieści "Mistrz i Małgorzata" uważał się przede wszystkim za człowieka teatru i z tego się utrzymywał. Miał ogromne problemy z wystawianiem swoich sztuk, choć Stalin nad Bułhakowem roztoczył parasol, czyli nigdy nie pozwolił go zabić. Nie jest on twórcą jednej powieści, ale przede wszystkim bardzo rozmaitych opowiadań, literatury fantastycznej i innych powieści - powiedział historyk. 

- Bułhakow należy do pisarzy, którzy są bardzo żywi. Stał się on elementem popkultury i stanowi inspirację dla wielu współczesnych twórców rosyjskich. Wywarł on ogromny wpływ już po upadku Związku Sowieckiego. Sądzę, że recepcja Bułhakowa to błyszcząca się proza, którą się fenomenalnie czyta i która wciąga - uważa Łukasz Michalski.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24, pkr

----------------------

REKLAMA

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej