Ekspert: przemówienie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji to był mocny sygnał
- To było pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, pierwsza inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, w komentarzu do słynnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.
2020-08-12, 21:35
Mija 12 lat od przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Lech Kaczyński wziął udział w wiecu poparcia Gruzinów wraz z prezydentami Litwy, Estonii, Ukrainy i premierem Łotwy. Z inicjatywy polskiego przywódcy przyjechali oni na spotkanie z gruzińskim prezydentem Micheilem Saakaszwilim. Lech Kaczyński mówił o tym, że po Gruzji przyjdzie czas na Ukrainę, kraje bałtyckie i Polskę, oraz że w Gruzji powinni wówczas być także przedstawiciele krajów Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
Mija 12 lat od pamiętnego przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Gruzini są za to wdzięczni do dziś
"Coś zagrażającego aspiracjom Rosji"
W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "Lech Kaczyński miał mnóstwo racji". - Gdyby świat zachodni wystąpił wówczas jednym głosem w sprawie agresji Rosji na Gruzję, pewnie inaczej by się to potoczyło. Potrzebny był tak desperacki krok jak wylot prezydentów Polski i kilku innych krajów naszego regionu Europy, by przemówić do innych przywódców. To był mocny sygnał na arenie międzynarodowej, który przyczynił się do wstrzymania rosyjskiej ofensywy - ocenił gość "Spojrzenia na wschód".
Czytaj także:
REKLAMA
- "Jesteśmy tutaj po to, żeby podjąć walkę" - Lech Kaczyński w Gruzji
- Gruziński ekspert: Europa powinna podzielać odwagę Lecha Kaczyńskiego
- To była pierwsza tak zdecydowana inicjatywa, pierwsze zjednoczenie wysiłków dużej części krajów Międzymorza, inicjatywa jednoznacznie wymierzona w Rosję - w sensie obrony przed rosyjską agresją. To było dla Rosjan bardzo nieprzyjemne wydarzenie i z pewnością Rosjanie o tym pamiętają - wskazał.
- To nie jest przypadek, że dziś Rosjanie zwalczają wszelkie idee budowy Międzymorza czy Trójmorza. Wszelka integracja i zacieśnianie współpracy przez kraje leżące między Rosją a zachodnią Europą, jest postrzegane przez Rosję jako coś bardzo groźnego, coś zagrażającego jej aspiracjom w naszej części Europy - zaznaczył Grzegorz Kuczyński.
Posłuchaj
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
***
Audycja: "Spojrzenie na wschód"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Goście: Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute)
Data emisji: 12.08.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 19.33
mbl
Polecane
REKLAMA