Mit superbohatera w popkulturze
Są silni, szlachetni, mężni i nieustraszeni. Superbohaterowie. Stanowią jeden z najważniejszych elementów popkultury. Jakie potrzeby społeczne zaspokajają? Czy są substytutem religijnej figury mesjasza? Skąd się wywodzą i jakim przemianom podlegają? O tym wszystkim rozmawialiśmy w najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego”.
2017-02-11, 20:01
Posłuchaj
Początki mitu o superbohaterach sięgają czasów starożytnych. Zwrócił na to uwagę Tomasz Bednarz, badacz kultury popularnej i socjolog z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
– Możemy wrócić chociażby do starożytnego Babilonu i tamtejszego Gilgamesza, czy antycznej Grecji i Heraklesa. Jednak bezpośrednimi przodkami superbohaterów z amerykańskiej popkultury, m.in. Batmana, Supermana lub Spidermana, są postacie z książek napisanych w XIX i XX w. Mam tu na myśli Zorro i hrabię Monte Christo. To właśnie oni mogli zainspirować twórców współczesnych herosów – powiedział Tomasz Bednarz.
Michał Chudoliński, socjolog i krytyk komiksów, podkreślił że fascynacje superbohaterami mogą nawiązywać do religijnego kultu postaci z kart Biblii.
– Już w złotym wieku ery superbohaterów, czyli w końcu lat 30-tych, da się to zauważyć. Przecież postać Supermena wyraźnie odwoływała się do Mojżesza, jak i Jezusa Chrystusa. Misją Mojżesza było uratowanie ludu Izraela, natomiast zadaniem Supermena jest dbanie o dobro, prawdę i bezpieczeństwo Amerykanów – dodał.
REKLAMA
Ponadto w audycji Michał Chudoliński i Tomasz Bednarz zrecenzowali również film „Lego Batman”, który w piątek trafił do polskich kin.
Polskie Radio 24/db
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje.
____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.02.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA