Kanał Białomorski – pisarze w służbie Związku Sowieckiego
Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy?
2017-12-16, 17:00
Posłuchaj
Kanał Białomorski to zbudowana w latach 1931–1933 przez więźniów obozów koncentracyjnych Gułag droga wodna łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Białym. Przy jego powstawaniu pracowało ok. 170 tys. skazańców, z których nawet 50 tys. mogło ponieść śmierć. Był to przykład wykorzystania niewolniczej pracy więźniów w Związku Radzieckim.
– Odwiedziłem tereny, przez które przebiega kanał. Chciałem na własne oczy zobaczyć jego rozmiary, a także spotkać ludzi, których historie wiążą się z budowlą. Rozmawiałem z człowiekiem badającym prawdę o powstawaniu kanału, a przede wszystkim poszukającym groby tych, którzy oddali swoje życie. W jednym z miejsc znalazł 10 tys. nagrobków – powiedział pisarz Marian Sworzeń.
W sierpniu 1933 roku 120 pisarzy udało się na spływ po kanale zorganizowany przez policję polityczną. 36 z nich napisało książkę "Historia budowy kanału Białomorskiego", będącą pochwała budowniczych, a także Józefa Stalina, jako Wielkiego Wodza.
– Pisarze sowieccy byli nie tylko pisarzami, ale kimś na wzór bojarów. Wciągnięto ich w struktury urzędnicze i nie mieli wyboru czy chcą płynąć, czy nie. Musieli to zrobić i nikt nie wpadł na pomysł, by się temu sprzeciwić. Dobrą wymówkę do tego, by nie wziąć udziału w wyprawie miał Michaił Bułhakow, który w tym czasie pisał najważniejsze części "Mistrza i Małgorzaty" – dodał Marian Sworzeń.
REKLAMA
Ponadto Marian Sworzeń zaprezentował swoją najnowszą książkę „Czarna Ikona - Biełomor: Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”, która poświęcona jest tematowi podjętemu w audycji.
„Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
REKLAMA
____________________
Data emisji: 16.11.2017
Godzina emisji: 18.14
REKLAMA
REKLAMA