Życie i twórczość Piera Paola Pasoliniego. "Swoje życie traktował jako dzieło sztuki"

Był jednym z najbardziej cenionych ludzi włoskiej sztuki i literatury XX wieku. Wyreżyserował 26 filmów, a także był autorem licznych scenariuszy, powieści i zbiorów poezji. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmowa i wspomnienie Piera Paola Pasoliniego, reżysera, scenarzysty, poety i dramaturga, którego twórczość wywarła trwały ślad w życiu kulturowym Włoch.

2018-04-21, 19:00

Życie i twórczość Piera Paola Pasoliniego. "Swoje życie traktował jako dzieło sztuki"
Pier Paolo Pasolini (ur. 5 marca 1922 w Bolonii, zm. 2 listopada 1975 w Rzymie) – włoski pisarz, dramaturg, malarz, poeta, scenarzysta i reżyser filmowy, prezentujący w filmach poglądy lewicowe i zaangażowanie społeczno-polityczne.Foto: Rex Features/eastnews

Posłuchaj

21.04.18 dr hab. Piotr Kletowski: „Pasolini swoje życie traktował jako dzieło sztuki (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pretekstem do rozmowy o życiu i twórczości Piera Paola Pasoliniego jest niedawna premiera książki "Pasolini. Niewygodny człowiek" autorstwa włoskiej dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci. Jednym z wątków audycji była właśnie osobliwa relacja, która połączyła te dwie wybitne dla włoskiego życia społecznego postacie.

– Ich relacje można zamknąć jednocześnie w kręgu i miłości i nienawiści. Pasolini miał krytyczne podejście do tego, co pisała Fallaci. Jednak jej postawy były mu bliskie. Atakował zaś jej styl, który był dla niego zbyt subiektywny, wylewny i dramatyczny. Według niego, postawa autora, powinna być zaangażowana, ale styl prezentacji swoich poglądów musiał być chłodny – wyjaśnił dr hab. Piotr Kletowski.

Pier Paolo Pasolini był człowiekiem pełnym sprzeczności, twórcą uduchowionym, a zarazem marksistą, który nie krył swoich komunistycznych sympatii. Homoseksualny hedonista i asceta gardzący kulturą konsumpcyjną.

– Bardzo duży wpływ na życiowe postawy Pasoliniego miała jego matka. Była dla niego nieodłączną częścią. Chciał nawet umrzeć wcześniej niż ona. Nie wyobrażał sobie przeżycia jej odejścia z tego świata. Jednym z filmów, który wyniósł go na reżyserski piedestał, była przecież „Mamma Roma”. W nim właśnie oddał hołd wszystkim matkom, a przede wszystkim swojej. Również w innych jego produkcjach kult matki był bardzo mocno zaznaczony – dodał dr hab. Piotr Kletowski.

REKLAMA

Oprócz twórczości filmowej, Pasolini był poetą, który pisał różne formy literackie. Głównym trzonem jego pisarstwa były eseje publikowane na łamach pracy codziennej. – W tych tekstach dawał wyraz swojej furii i duszy krytyka tego, co działo się ze współczesnym mu światem i włoskim społeczeństwem, które zatracało swoją indywidualność, duchowość, a także niewinność na rzecz uniformizmu i konsumpcjonizmu – powiedział dr hab. Piotr Kletowski.

Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

____________________

REKLAMA

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 18:14



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej