"Diagnozy" Gustave’a Thibona. "Interesował go przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego"

- Mówił, że to książki były jego nauczycielami i mistrzami. Pod koniec życia nagrodzono go filozoficzną Grand Prix, jako autora, który najtrafniej podsumował minionych dwadzieścia wieków - powiedział o Gustave Thibonie Piotr Kaznowski, redaktor pisma "Christianitas".

2021-03-16, 13:38

"Diagnozy" Gustave’a Thibona. "Interesował go przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego"
Okładka książki "Diagnozy". Foto: mat. pras.

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Gustave’a Thibona zatytułowana "Diagnozy". To kolejna, trzecia już pozycja tego wciąż niezbyt dobrze znanego w Polsce filozofa, którego prowadzący audycję Jakub Moroz określił mianem jednego z najbardziej niezwykłych, najoryginalniejszych i najwybitniejszych myślicieli francuskich ubiegłego wieku.

Powiązany Artykuł

kołakowski 1200 pap.jpg
"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

- To postać niezwykle ciekawa, autor, który przeżył niemal cały XX wiek. Jego życie jako pisarza dobrze wpasowywało się w różne okrągłe maksymy, którymi dość często jest podsumowywany. Był samoukiem, nie kończył studiów filozoficznych, nie pracował jako wykładowca. Mówił, że to książki były jego nauczycielami i mistrzami. Pod koniec życia nagrodzono go filozoficzną Grand Prix, jako autora, który najtrafniej podsumował minionych dwadzieścia wieków - wskazał Piotr Kaznowski.

Posłuchaj

Piotr Kaznowski o książce "Diagnozy" i myśli filozoficznej Gustave’a Thibona ("Rozpruwacz kulturalny") 23:42
+
Dodaj do playlisty

"Diagnozy" to zbiór esejów, który powstał tuż przed wojną, między rokiem 1934 a 1939, we współpracy ze słynnym filozofem Gabrielem Marcelem. Jest to pierwsza pozycja, w której prowansalski myśliciel dał się poznać jako przenikliwy krytyk kultury współczesnej.

- Thibona interesował przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego. Stara się uchwycić wszystkie konflikty, w których współczesny mu człowiek był obecny - dodał autor przedmowy do omawianej publikacji.  

REKLAMA

Więcej o twórczości i spojrzeniu na rzeczywistość Gustave’a Thibona oraz o jego książce - w całej rozmowie.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Piotr Kaznowski (redaktor pisma "Christianitas")
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej