more_horiz

Ks. Marek Dobrzeniecki o książce "Surowość Boga"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:05
- Tezy, jakie autor zawarł w książce "Surowość Boga", nie powinny dziwić z punktu widzenia koncepcji Platona, czyli medytacji nad śmiercią - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Dobrzeniecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Deer worawut/Shutterstock.com

Czy Bóg jest surowy i co owa surowość miałaby oznaczać w kontekście miłosierdzia, które głoszą chrześcijanie? Co na ten temat ma do powiedzenia filozof? Te pytania stawia Paul Moser, autor książki "Surowość Boga", której tłumaczem jest ks. Marek Dobrzeniecki.

- Sam Paul Moser jest znaną postacią w filozofii analitycznej, zachowującą ścisłość w wywodach. Jest redaktorem wielu antologii i podręczników, popularyzatorem filozofii religii, a poprzez idee, które głosi, wzbudza też wiele kontrowersji, co powoduje, że jest autorem ciekawym - powiedział gość PR24.

1200_ksiądz_shutterstock.jpg
Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

"Zmęczenie"

Dodał, że autor podjął temat surowości Boga z kilku powodów, a jednym z nich jest zmęczenie obrazem Boga, w którym miłosierdzie utożsamia się z byciem miłym i sympatycznym. - Surowość nie powinna być przeciwstawiana miłości, ale raczej obojętności. W naszych głowach jednak taki schemat funkcjonuje, dlatego autor zabiera w tej sprawie głos - powiedział ks. Marek Dobrzeniecki.

Drugim powodem jest fakt, że życie ludzkie jest ciężkie, a pandemia koronawirusa pokazała, że łączą się z nim różne kryzysy. - Pytanie jest takie: czy ta surowość ludzkiego życia ma sens? Autor pyta, czy mamy prawo dopatrywać się sensu w doświadczaniu trudów życia - podkreślił gość PR24.

Posłuchaj
23:40 _PR24_AAC 2021_07_26-23-35-40.mp3 Ks. M. Dobrzeniecki o książce "Surowość Boga" ("Rozpruwacz kulturalny")

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Ks. Marek Dobrzeniecki

Data emisji: 26.07.2021

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także