Kopalnia soli w Wieliczce. Jadwiga Duda: jednoczy ona wszystkich mieszkańców miasta
- Kopalnia jednoczy wszystkich wieliczan. Nasze stowarzyszenie tworzyli absolwenci gimnazjum Jana Matejki i Marii Konopnickiej. Wśród absolwentów był m.in. prof. Jerzy Skulimowski, któremu Wieliczka zawdzięcza przede wszystkim docenienie podziemi jako miejsca, które daje zdrowie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Duda, prezes "Klubu Przyjaciół Wieliczki". Gościem audycji była także Agnieszka Wolańska.
2021-05-30, 07:53
Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Wieliczki" otwiera się na tych co potrzebują pomocy, nową inicjatywą związaną z pocovidową rehabilitacją. Uzdrowisko pod patronatem Stowarzyszenia Kopalnia Soli "Wieliczka" specjalizuje się m.in. w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego co ma ogromne znaczenie w leczeniu powikłań związanych z pandemią. Walorem nie do przecenienia jest wyjątkowy mikroklimat podziemnych żup kopalnianych. Audycja przypomni o wspaniałym, podziemnym Muzeum i jego społecznej roli na rzecz pielęgnowania historii, o związkach i tworzeniu Społeczeństwa Obywatelskiego na rzecz rodzinnego miasta wespół z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo - Hutniczą w Krakowie. Wszyscy członkowie "Klubu Przyjaciół Wieliczki" to ludzie poświęcający swój czas i dający swój wkład społecznie w rozwój miasta i regionu.
Powiązany Artykuł
![wystawa-czasowa-polska-na-emigracji-w-muzeum-podkarpackim (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/83769e8e-47f5-4160-850b-6877221e31c7.jpg)
Nowe zbiory Muzeum Podkarpackiego. Prof. Miziołek: to wielkie wydarzenie muzeologiczne
Cel podróżników i naukowców
Agnieszka Wolańska nakreśliła rozwój kopalni soli jako bardzo ważnego miejsca na mapie gospodarczej i turystycznej Polski i regionu. - W kopalni w Wieliczce sól wydobywano już od XIII wieku i zakończono tą eksploatację dopiero w 1964 roku. Od średniowiecza była zakładem, który przynosił ogromne dochody, 1/3 skarbu państwa. Dzisiaj nie ma takiej spółki skarbu państwa, która przynosiłaby takie dochody. Kopalnia była jednocześnie chętnie odwiedzana przez naukowców i podróżników - powiedziała.
- Do pierwszych turystów doby wczesnego odrodzenia należał m.in. Mikołaj Kopernik i inni wielcy humaniści, którzy tu przyjeżdżali. Prawdziwy rozkwit turystyki nastąpił jednak po pierwszym rozbiorze Polski - dodała.
REKLAMA
Czytaj także:
Jadwiga Duda zwróciła uwagę, że oprócz walorów turystycznych, kopalnia może pochwalić się także pozytywnym wpływem na zdrowie. - Kopalnia jednoczy wszystkich wieliczan. Nasze stowarzyszenie tworzyli absolwenci gimnazjum Jana Matejki i Marii Konopnickiej. Wśród absolwentów był m.in. prof. Jerzy Skulimowski, któremu Wieliczka zawdzięcza przede wszystkim docenienie podziemi jako miejsca, które daje zdrowie - powiedziała.
- Ludzie mogą się tu leczyć i zapobiegać chorobom. Trzeba podkreślić wielką rolę profesora, który zatrudnił się jako lekarz w Wielickiej kopalni w 1958 roku, a już w 1964 stworzył tu szpital i uzdrowisko - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja
REKLAMA
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Jadwiga Duda ("Klub Przyjaciół Wieliczki"), Agnieszka Wolańska (historyk kopalni soli Wieliczka)
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 07:06
REKLAMA
dz
REKLAMA