X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
Audio
  • 11.11.17 Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?
Józef Haller przysięga na sztandar Armii Polskiej
Józef Haller przysięga na sztandar Armii PolskiejFoto: fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

11 listopada 1918 roku – na arenie międzynarodowej – to dzień podpisania rozejmu w Compiegne. – Fakt, że wówczas Niemcy podpisały kapitulację, ma bardzo duże znaczenie – wskazywał Maciej Rosalak, zaznaczając że to wydarzenie nie miało znaczenia decydującego.

– Na początku Polska Partia Socjalistyczna uznawała za datę odzyskania niepodległości 7 listopada, kiedy powstał „rząd lubelski” Ignacego Daszyńskiego. Ruch narodowy natomiast mówił o 28 czerwca 1919 roku, kiedy podpisano traktat wersalski, którego zapisy dotyczące Polski to główne dzieło Romana Dmowskiego – wyjaśniał gość PR24.

Dlaczego zatem 11 listopada? – Wtedy Rada Regencyjna oddała pełnię władzy wojskowej w ręce Józefa Piłsudskiego, który został zwolniony z aresztu, do którego trafił po „kryzysie przysięgowym” – wyjaśniał Maciej Rosalak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.   

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 11.11.17

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: 11 listopada nie jest wyłącznie datą symboliczną

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 23:53
– Tego dnia osiągnęliśmy jedność wydarzeń, jak w antycznym dramacie – mówił w Rozmowie Poranka Krzysztof Jabłonka, historyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Gość Polskiego Radia 24 opowiadał m.in. o tym, dlaczego właśnie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Człowiek potrzebuje powietrza, a naród niepodległości”

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 16:30
– To spuścizna kilku pokoleń Polaków – tak o odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku mówił w Rozmowie PR24 prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Gościem Polskiego Radia 24 był również Kornel Morawiecki, poseł i opozycjonista z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Niepodległość dla mnie to…”

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 19:40
Powrót Polski na mapę świata – w 1918 roku – to dzieło pokoleń. Choć Święto Niepodległości w dużej mierze jest wspólnym przeżyciem narodu, to samo postrzeganie niepodległości może mieć również wymiar osobisty. W Polskim Radiu 24 pytaliśmy osobowości życia publicznego – ludzi nauki, kultury, polityki – czym dla nich jest niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata PR24: Niepodległość wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 12:01
11 listopada 1918 roku to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości, po ponad wieku zaborów. W Polskim Radiu 24 o niepodległości – wczoraj i dziś – w okolicznościowej debacie rozmawiali: prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Semka, historyk i publicysta, a także prof. Janusz Odziemkowski i prof. Wiesław Wysocki – historycy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada. Czy dziś Polska jest niepodległa?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 13:45
Kwestia niepodległości – z dzisiejszego punktu widzenia – rozpatrywana jest nie tylko w kontekście istnienia kraju na mapie świata, ale także suwerenności. Czy obecnie, 99 lat po odzyskaniu niepodległości po zaborach, Polska jest rzeczywiście wolna? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji i dr Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń