Cezary Łazarewicz: w "Żeby nie było śladów" opisuję PRL ze wszystkich stron

Cezary Łazarewicz został jednym z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Jego książkę pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Dziennikarz i publicysta był gościem audycji Kulisy Spraw.

2016-11-17, 21:20

Cezary Łazarewicz: w "Żeby nie było śladów" opisuję PRL ze wszystkich stron
Cezary Łazarewicz w studiu PR24 z nagrodą za najlepszą Książkę Historyczną Roku. Foto: PR24/JW

Posłuchaj

17.11.16 Cezary Łazarewicz o swojej książce "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"
+
Dodaj do playlisty

- Miałem wątpliwości dotyczące napisania tej książki. Kiedy jednak uwierzyłem, że może to być fascynująca publikacja, że możemy pokazać obraz z różnych stron - z jednej strony prześladowanych ludzi Solidarności, z drugiej strony mechanizm władzy, a z trzeciej wymiar sprawiedliwości i media, które dały się manipulować, to pomyślałem, że pierwszy raz mamy możliwość opisania PRL ze wszystkich stron – wyjaśnił Cezary Łazarewicz.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że przed przystąpieniem do pracy miał w głowie inny obraz okresu PRL. – Sądziłem, że dzielił się on na czasy stalinowskie, gdy ludziom wyrywano  paznokcie, gomułkowskie czyli małej stabilizacji, gierkowskie, gdzie ludzie cieszą się z tego, że mogą wyjeżdżać na Zachód i czasy Jaruzelskiego - zaciskania pasy i dokręcania śruby – wyliczał Łazarewicz. - Myślałem, że lata  Jaruzelskiego to czas "komunizmu light" – stwierdził. Dodał jednak, że gdy poznał "mechanizm mielenia ludzi i odbierania im godności, spojrzał na te czasy zupełnie inaczej".

Powiązany Artykuł

przemyk.jpg

Cezary Łazarewicz powiedział też, że na podstawie książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" powstanie fabularny film.

Zgodnie z regulaminem konkursu "Książka Historyczna Roku" jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy  1 stycznia 2015 r. a 30 czerwca 2016 r. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje „Książki Historyczne Roku”.

REKLAMA

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury wyróżniło pracę Jakuba Tyszkiewicza "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Bartłomiejowi Szyprowskiemu "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. - listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej". Praca zyskała uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej 1 854 głosy.

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" jury uhonorowało pracę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego "Sto lat harcerstwa", która uzyskała 1 697 głosów.

Organizatorami konkursu "Książki Historyczne Roku" była Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Michał Majewski.

Polskie Radio 24/pr/tj

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________ 

Data emisji: 17.11.16

Godzina emisji: 20:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej