Unia Europejska chce zmian w dostępie do broni palnej
- Za czyny przestępców karani będą obywatele, którzy są uczciwi – powiedział w Polskie Radio 24 Tomasz Stępień ze Stowarzyszenia Firearms United. Bruksela rozpoczęła prace nad zaostrzeniem prawa regulującego dostęp do broni palnej. Czy broń palna rzeczywiście powinna być tak ściśle reglamentowana? O tym w Kulisach Spraw.
2017-05-31, 19:40
Posłuchaj
W 2015 roku, po kolejnym zamachu terrorystycznym, Bruksela zainicjowała prace nad zaostrzeniem prawa regulującego dostęp do broni palnej. Tymczasem, broń używana w atakach rzadko pochodzi z legalnego źródła. Dodatkowo, w Europie wzmaga się strach dotyczący wystąpienia następnych zamachów.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, nowe prawo będzie uderzało nie w tych, co powinno. – Błąd polega na tym, że za czyny przestępców karani będą obywatele, którzy są uczciwi – wskazywał Tomasz Stępień, zauważając przy tym, że fakt posiadania broni pozytywnie wpływa na postawę człowieka.
– Osoba mająca broń z większą atencją zaczyna przestrzegać prawa. Tacy ludzie są często sprawdzani przez policję, w kontekście właściwego przechowywania broni. Wiedzą, że za błędy grożą im sankcje – mówił. – Ludzie z bronią lepiej zachowują się także np. za kierownicą auta. Nie pozwalają sobie na utarczki w konfliktowych sytuacjach na drodze, bo wiedzą, że jeśli przekroczą prawo, mogą stracić uprawnienia do posiadania broni – dodawał Tomasz Stępień.
Dlaczego zatem Bruksela chce ograniczenia prawa do posiadania broni, zwłaszcza że zagrożenie terrorystyczne na Starym kontynencie jest coraz większe? Więcej o tym w całej audycji Kulisy Spraw.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.
Polskie Radio 24
___________________
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 31.05.17
Godzina emisji: 19.08
REKLAMA