"Wiele wątków dotyczących afery Olina nigdy nie będzie wyjaśnione"

Połowa lat 90. XX wieku, to okres szczególny w grze wywiadów w Polsce - rozpoczyna się walka wywiadów polskiego i rosyjskiego. Najgłośniejszym jego wyrazem jest sprawa Olina i próba werbowania Władimira Ałganowa do współpracy z Urzędem Ochrony Państwa na Cyprze. O grach wywiadowczych w III RP mówił w audycji Kulisy Spraw Sebastian Rybarczyk, ekspert ds. służb specjalnych.

2017-11-08, 19:33

"Wiele wątków dotyczących afery Olina nigdy nie będzie wyjaśnione"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Witold Rozbicki/T/REPORTER

Posłuchaj

Sebastian Rybarczyk: "Lewica postkomunistyczna utrzymywała towarzyskie relacje z Ałganowem". (Polskie Radio 24, 08.11.2017 r.)
+
Dodaj do playlisty

22 lata temu, w grudniu 1995 roku minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski oskarżył z trybuny sejmowej premiera Józefa Oleksego o współpracę z agentem KGB Władimirem Ałganowem. Afera zakończyła się rezygnacją rządu Oleksego. Zdaniem Sebastiana Rybarczyka wiele wątków dotyczących afery Olina nie zostało wyjaśnione i pewnie nie zostanie wyjaśnione.

- Władimir Ałganow był osobą, która przewijała się w wielu sprawach dotyczących lewicy postkomunistycznej. Znał wielu polityków, m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego, Józefa Oleksego i Leszka Millera, jako dyplomata spotykał się z nimi, ale pełnił podwójną funkcję oficera KGB. Doszło do próby przejęcie od niego informacji przez legendę służb specjalnych Mariana Zacharskiego na Cyprze - mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Rybarczyka rozmowa Zacharskiego z Ałganowem skończyła się skandalem. - Obaj agenci się znali, lecz do rozmowy na Cyprze doszło w dziwnych okolicznościach. Rozmowa skończyła się niczym – potem była duża operacja dezinformacyjna dotycząca polskich służb, która była wcześniej przygotowana. Operacja werbunkowa Ałganowa przez UOP skończyła się aferą, na końcu afery był Józef Oleksy – powiedział Rybarczyk.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 Rosjanie włożyli dużo pracy, by rozmyć obraz tego, co się działo w tym czasie w Polsce. - Być może Rosjanom zależało na zablokowaniu naszego wejścia do NATO, ale nie był to element najistotniejszy. Ludzie Milcznowskiego byli wysokimi oficerami komunistycznych służb specjalnych, na ogół bez sukcesów. Stenogramy z rozmów szpiegowskich zostały opublikowane w "Białej Księdze”. Sąd odrzucił zarzuty wobec Józefa Oleksego, nie mamy dowodów sądowych na współpracę z wywiadem rosyjskim. Pewne jest, że lewica postkomunistyczna utrzymywała towarzyskie relacje z Ałganowem - wskazywał komentator.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz

Polskie Radio 24

_________________

REKLAMA

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 08.11.2017

Godzina emisji: 19:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej