Witold Gadowski o kulisach prywatyzacji Ciechu

- Przypadkowo firma z Luksemburga, zależna od Jana Kulczyka, kupiła Ciech za 619 mln zł. Po dwóch latach sam zysk operacyjny netto Ciechu wyniósł 940 mln zł – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy Witold Gadowski. Jak dodał, realna władza w Polsce nie znajduje się na ul. Wiejskiej czy w budynkach rządowych, ale tam, gdzie „umieścili ją architekci Okrągłego Stołu”.

2018-02-15, 19:30

Witold Gadowski o kulisach prywatyzacji Ciechu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: cba.gov.pl

Posłuchaj

15.02.18 Witold Gadowski o prywatyzacji Ciechu.
+
Dodaj do playlisty

W środę nie doszło do aresztowania Pawła T. To były wiceminister skarbu, były szef Giełdy Papierów Wartościowych, zatrzymany w związku z prywatyzacją Ciechu. Na wolności pozostali także inni zatrzymani powiazani z prywatyzacją Ciechu.

Ciech został kupiony w czerwcu 2014 roku przez firmę z Luksemburga. Jak podkreślił Witold Gadowski, „całą inżynierię finansową w Luksemburgu zbudowali ludzie Wojskowych Służb Informacyjnych, a wcześniej komunistycznych służb wojskowych”.

- Nie było winnych, wszystko odbyło się według praw rynku, nikt nikomu nie strzelił w głowę, nikt nikogo nie pobił, nikt nikogo nie zmuszał do niczego – mówił Gadowski.

Jak się mówi oficjalnie, mamy do czynienia z poświadczeniem nieprawdy i wykorzystaniem funkcji w celu osiągnięcia osobistych korzyści. - Takie są zarzuty, ale nie skłoniły one sędziego do zastosowania aresztu wobec podejrzanych choć sędzia podzielił punkt widzenia prokuratury – stwierdził gość.

REKLAMA

Jego zdaniem, istnieje w Polsce coś, co nazywa „antypaństwem”, „państwem głębokim” lub „państwem realnej władzy”. - Ta realna władza nie znajduje się na ul. Wiejskiej czy w budynkach rządowych. Ona znajduje się tam, gdzie umieścili ją architekci Okrągłego Stołu, czyli w domach kilkuset rodzin, bezpieczniackich, wojskowych, którzy zostali namaszczeni do tego, by być właścicielami Polski – tłumaczył Gadowski.

Do prywatyzacji spółki chemicznej Ciech doszło w czerwcu 2014 roku. Spółka z grupy Kulczyk Investments kupiła pakiet kontrolny akcji od Skarbu Państwa. Funkcjonariusze CBA w latach 2016-2017 zabezpieczyli dokumenty w kilku firmach i u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy procesie prywatyzacji Ciechu. Zdaniem CBA, spółkę sprzedano po zaniżonej cenie.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Rafał Dudkiewicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.02.18

Godzina emisji: 19:10


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej