X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kontakty służb Polski i USA. "Trzeba było docierać do tych ludzi, którzy są gotowi do przejścia na drugą stronę"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 20:20
- Wydarzenia w NRD wskazywały na to, że sytuacja wymyka się spod kontroli, że po prostu trzeba działać. To pokazywało, że system się rzeczywiście wali, że bezpieczniki, które sobie wcześniej przygotował, nie trzymają, w związku z czym trzeba docierać do tych ludzi, którzy są gotowi do przejścia na drugą stronę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński (IPN). 
Audio
  • Dr Witold Bagieński mówił o początkach kontaktów polskiego i amerykańskiego wywiadu (Polskie Radio 24/Kulisy Spraw)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Odtajniono kolejny fragment zbioru zastrzeżonego IPN, w którym znajdują się dokumenty nt. kontaktów polskiego i amerykańskiego wywiadu z początków lat 90. 

Dr Witold Bagieński zaznaczył, że początkowo Amerykanie podchodzili z rezerwą do polskiego wywiadu tuż po transformacji. - Z inicjatywą zawarcia kontaktu wyszli Amerykanie. Mam wrażenie, że ta decyzja nastąpiła dosyć nagle. Do końca 1989 roku Departament I MSW, czyli wywiad cywilny, był traktowany jako służba wroga, podporządkowana KGB, wykonująca wręcz jej polecenia. Amerykanie mieli bardzo złe doświadczenia z wywiadem PRL-owskim, cały czas mieli w pamięci sprawę Mariana Zacharskiego oraz Jamesa Harpera, dwie sprawy związane z wykradaniem nowoczesnych technologii zbrojeniowych – mówił dr Bagieński. - W związku z tym mieli świadomość, że ta technologia wędruje potem na wschód i mieli duże obawy, że te służby mogą mieć jeszcze jakieś takie osoby, które szpiegują w Ameryce - dodał.

Gość Polskiego Radia mówił o jednym pracowniku wywiadu, który podzielił się z Amerykanami wszelkimi dostępnymi informacjami na temat placówki. Stwierdził, że gdy zdecydowali się na kontakt z Polakami, "wiedzieli do kogo idą".

- Mam wrażenie, że ta decyzja jednak została podjęta po tym, jak upadł mur berliński, a przede wszystkim tym momentem, który zmienił optykę, było wkroczenie demonstrantów do siedziby Stasi i splądrowanie jej. Tego typu historie, które się działy wówczas w NRD, wskazywały na to, że sytuacja wymyka się spod kontroli, że po prostu trzeba działać. To pokazywało, że system się rzeczywiście wali, że bezpieczniki, które sobie wcześniej przygotował, nie trzymają w związku z czym trzeba docierać do tych ludzi, którzy są gotowi do przejścia na drugą stronę – stwierdził Witold Bagieński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/dcz

***

Audycja: "Kulisy spraw"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Dr Witold Bagieński (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 09.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kilogramy złota, bandyci i politycy PRL - afera "Żelazo" w publikacji IPN

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 09:54
To była największa, znana afera kryminalna czasów PRL z udziałem szczytów ówczesnej władzy. Później nazwana została aferą "Żelazo". Instytut Pamięci Narodowej publikuje serię dokumentów MSW i PZPR dotyczących tamtych wydarzeń.
rozwiń zwiń