more_horiz

"Kulisy spraw". Czym są kryptowaluty i jakie wiążą się z nimi zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:30
- Bitcoin jest walutą wolną od jakiejkolwiek kontroli, jest kontrolowany wyłacznie przez algorytm, co informatycznie polega na tym, że wiele komputerów wykonuje równocześnie te same operacje, na zmianę potwierdzając ich prawdziwość - tłumaczy funkcjonowanie tej najpopularniejszej kryptowaluty gość Polskiego Radia 24, Jacek Grzeszak.
Audio
  • 06.09.19 "Kulisy spraw": Kryptowaluty i związane z nimi zagrożenia (PR24)
bitcoin - wirtualna waluta
bitcoin - wirtualna waluta Foto: pixabay.com

Każde państwo, by móc emitować swoją walutę, dysponuje bankiem centralnym, który sprawuję funkcję kontrolną wobec pieniądza. Gwarantuje jego emisję, kontroluje inflację, a także pilnuje bezpieczeństwa waluty. Na tym polega główna i najważniejsza różnica między zwykłymi pieniędzmi, a kryptowalutami.

Zobacz także
Jarosław Kaczyński Siedlce PAP 1200.jpg
Poprzedni odcinek: Sondaże wyborcze "od kuchni"

Te ostatnie nie mają emitenta i nie podlegają kontroli centralnej instytucji. Z jednej strony może to przynieść wiele korzyści dla użytkowników wirtualnych pieniędzy. Z drugiej strony rodzi to poważne zagrożenia. W audycji "Kulisy spraw" wyjaśniał to ekonomista, analityk ds. gospodarki cyfrowej Jacek Grzeszak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czym są kryptowaluty?

Jak wyjaśnił Jacek Grzeszak, pomysł na kryptowaluty ma korzenie anarchistyczne. Stoi za nim koncepcja, że internet daje możliwość "przejścia do świata bez władzy, bez państwa, bez instytucji, które uciskają obywateli" - tłumaczy ekspert.

- To jest pomysł na waluty bez państw. [...] Chodzi o to, żeby obywatele sami sobie byli władzą, a temu ma służyć zdecentralizowana struktura autoryzacji i zarządzania tą walutą. To jest możliwe dzięki zaawansowanym obliczeniom komputerowym - wyjaśnia Jacek Grzeszak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Bitcoin – przykład współdziałania nauki i biznesu

- Bitcoin jest walutą wolną od jakiejkolwiek kontroli, jest kontrolowany wyłącznie przez algorytm, co informatycznie polega na tym, że wiele komputerów wykonuje równocześnie te same operacje, na zmianę potwierdzając ich prawdziwość - dodaje.

Zagrożenia związane z kryptowalutami

- Brak instytucji centralnej sprawia, że takie waluty są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju szoki, wahania, zmiany kursu. Stąd też w zasadzie brakuje gwarancji, jakiejś pewności tych środków. Środki zainwestowane w takich walutach mogą w pewnym momencie zniknąć i jeśli nie ma odpowiednich zapisów w prawie lokalnym, które w jakiś sposób to gwarantują, to osobom poszkodowanym pozostaje tylko ścieżka cywilna - przedstawiał zagrożenia związane z funkcjonowaniem i zdecentralizowaniem wirtualnych pieniędzy ekonomista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Kulisy spraw"

Prowadzący: Radosław Jankiewicz

Gość: Jacek Grzeszak (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 19:10

Zobacz także

Zobacz także