more_horiz

Kulisy spraw. Problemy i wyzwania sektora budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:36
- Wielka płyta miała być projektowana na 50 lat. Te lata minęły i dotychczas nic się nie wydarzyło. Inżynierowie budownictwa są szkoleni do tego, aby to weryfikować, są też kontrole, które odbywają się co 5 lat. To, co robimy w Polsce to monitorowanie czy nie występuje zagrożenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Dobrzeniecki, szef Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Inżynierów Budownictwa. 
Audio
  • 11.09.2019 M. Dobrzeniecki: inżynierowie budownictwa są szkoleni do tego, aby weryfikować wszelkie problemy i usterki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że trzeba inwestować w pracowników, których niestety w tym sektorze brakuje. - Często jako pomocników mamy ludzi, którzy mają niewielkie doświadczenie. W budownictwie wg szacunków brakuje nawet 100 tys. osób. Na budowie w zależności od fachu i profesji można zarobić dużo. Profesje typu spawacz czy specjalista zarabiają często nawet więcej niż kierownik budowy - stwierdził.

- Nie chcę ujmować pracownikom ze Wschodu, bo nie są to pracownicy w których nie trzeba inwestować. My także jeździliśmy na Zachód i uczyliśmy się pracy na budowie, ale dla nich normy BHP są nie do pomyślenia. U nich tak jak się stoi tak się idzie i pracuje - dodał. 

Nowy projekt budowlany

Fachowiec z branży budowlanej przedstawił także pomysł na nowy podział projektu budowlanego. - Artykułujemy pomysł podziału na część zagospodarowania, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. Do pozwolenia na budowę wymagane byłyby dwie pierwsze części, natomiast projekt techniczny byłby przedkładany dopiero w późniejszym etapie. Obecnie nie wymaga się od inwestora zgłoszenia rozpoczęcia umowy i może dojść do tego, że inwestor bez projektu technicznego rozpoczyna budowę - podkreślił.

- Organ wydający pozwolenie na budowę ma obowiązek zweryfikować tylko pierwszą część, a aspekty bezpieczeństwa odkłada się na bok. To kwestia czasu, kiedy będzie jakaś awaria albo katastrofa, jeżeli takie będzie prawo - przewiduje Mariusz Dobrzeniecki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Piotr Nisztor

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także