more_horiz

"Kulisy spraw". Atmosfera medialna na przełomie PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 19:15
Goścmi audycji "Kulisy spraw" byli Krzysztof Nowak i Paweł Nowacki, autorzy serii dokumentalnych o historii i mediach w III RP. Opowiedzieli oni o specyfice sceny medialnej w Polsce czasów Okrągłego Stołu.
Audio
Okrągły stół w sali kolumnowej Pałacu
Okrągły stół w sali kolumnowej PałacuFoto: KANCELARIA PREZYDENTA/TWITTER.COM

Paweł Nowacki przypomniał charakterystykę mediów na przełomie PRL i III RP. - Trzeba z grubsza zarysować ten pejzaż medialny: mamy Telewizję Polską, która jest tubą propagandową PZPR, to samo z Polskim Radiem i mamy gazety, organy PZPR: "Trybuna Ludu" i lokalne mutacje, mające w każdym województwie inny tytuł - wskazał.

- Jedyne media, które są mediami niezależnymi to te podziemne. One w 1988 i 1989 r. mają swoje istotne nakłady i dość skuteczną sieć kolporterów. Oczywiście nie oddziałują w trybie natychmiastowym, ponieważ nie są elektroniczne. (...) Część ludzi "Solidarności" posiada z nich wiedzę - powiedział dziennikarz.

Podczas obrad Okrągłego Stołu powstał pomysł na stworzenie gazety "delegowanej do świata" opozycji. Była to, funkcjonująca do dziś, "Gazeta Wyborcza". Nie okazała się ona jednak, jak ujął Paweł Nowacki "gazetą opozycji".

Krzysztof Nowak zaznaczył, że wynikło to z faktu, iż "do Okrągłego Stołu nie przystąpiła szeroka reprezentacja środowisk opozycyjnych i »Solidarności«". - Przystąpiła delegacja, która wyznaczył i wskazał personalnie Lech Wałęsa - powiedział gość PR24.

- W tym czasie Lech Wałęsa współpracował, oprócz Tadeusza Mazowieckiego, z Bronisławem Geremkiem, Adamem Michnikiem i Jackiem Kuroniem. W dużym stopniu ulegał ich opiniom, ocenom i propozycjom - wskazał Krzysztof Nowak.

Współautor filmu "Media III RP" ocenił, że z dzisiejszej perspektywy "można się zastanowić, co by było, gdyby tę gazetę oddał komuś innemu". - Na przykład środowisku Aleksandra Halla - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/msze

***

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: media okrągły stół III RP

Zobacz także

Zobacz także