Walka z bezdomnością: praca warunkiem znalezienia dachu nad głową
Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: dr Sabina Zalewska z UKSW, Katarzyna Toeplitz - psycholog Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej oraz Andrzej Czarnocki - kierownik Ośrodka Charytatywnego „Tylko” Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Rozmowa dotyczyła sposobów wychodzenia z bezdomności.
2018-01-29, 11:50
Posłuchaj
Zdaniem dr Sabiny Zalewskiej, bezdomność i bezrobocie w większości przypadków nie są ze sobą powiązane. - W psychologii istnieje termin "syndrom wyuczonej bezradności". Polega na tym, że człowiek przyzwyczaja do sytuacji w jakiej się znajduje, i nie ma chęci do zmiany swojego położenia – powiedziała ekspertka. Zauważyła, że do stałej pomocy również można się przyzwyczaić.
Dlatego jak podkreślił Andrzej Czarnocki, misją pracowników socjalnych nie jest bycie nauczycielem ludzi bezdomnych. - Nasza postawa wobec nich powinna być przede wszystkim partnerska - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Wychodzenie z bezdomności i aktywizacja zawodowa to proces, który jak podkreślają eksperci, musi trwać. - Dążymy do tego, aby nasi podopieczni stawali się coraz bardziej samodzielni. Mogą tego dokonać tylko dzięki stałej pracy i mieszkaniu – tłumaczyła Katarzyna Toeplitz.
W audycji zaprezentowano również reportaż „Lekcja życia” - Doroty Bonieckiej-Górny. Jego bohaterami są: Iwona, Kinga i Daniel, które pomimo różnych trudności życiowych, robią wszystko, by być niezależnymi finansową. Są oni podopiecznymi Fundacji Elżbiety Tarkowskiej herbu Klamra. Jak mówią - wszelkie zapomogi od rządu polskiego są dobre i ułatwiają życie, ale z domu wynieśli, że trzeba pracować.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Paweł Wojewódka.
Polskie Radio 24/km
REKLAMA
O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 28.01.18
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA