Sacrum i profanum Wielkanocy

W okresie wielkanocnym jesteśmy otoczeni przez kurczaki, zajączki, króliczki, kury, zakupy, gotowanie, świąteczne porządki, po których następuję dwa dni świętowania jedzenia. Czym jest Wielkanoc dla Polaków – wielkim świętem religijnym, duchowym, czy też istotnym elementem naszej obyczajowości? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: dr Zuzanna Grębecka z Instytutu Kultury Polskiej UW i prof. Zbigniew Mikołejko z Polskiej Akademii Nauk.

2018-04-03, 12:00

Sacrum i profanum Wielkanocy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

1.04.18 prof. Zbigniew Mikołejko: święta są coraz bardziej wymywane z duchowego, polskiego krajobrazu.
+
Dodaj do playlisty

- Polacy są narodem, który wbrew kościelnej tradycji najmocniej kultywuje Boże Narodzenie – przyznał prof. Zbigniew Mikołejko. – Tymczasem Wielkanoc jest obchodzona często bez zrozumienia, a przecież jak mówił św. Paweł, kto nie wierzy w Zmartwychwstanie, nie jest chrześcijaninem.

Do tego stwierdzenia odniosła się dr Zuzanna Grębecka. - Wiara w zmartwychwstanie jest podstawowym elementem credo, a jednak co roku przed Wielkanocą, pojawiają się doniesienia prasowe. Media informują, jaki procent Polaków deklarując że są katolikami jednocześnie nie wierzy w zmartwychwstanie – podkreśliła gość audycji. - Czy Wielkanoc obchodzą więc Ci, którzy wierzą w zmartwychwstanie Jezusa i konsekwencje tego wydarzenia? A może też osoby, które pomimo wychowania w tradycji katolickiej, przywiązują większą wagę do cukrowych baranków i tego, aby pójść z koszyczkiem do kościoła – zastanawiała się dr Grębecka.

Podczas rozmowy goście Polskiego Radia 24 zastanawiali się, jakie znaczenia mają święta dla Polaków. Jak bardzo widoczna jest laicyzacja i czerpanie wzorców zachowań i tradycji z Zachodu?

- Święta te są coraz bardziej wymywane z takiego duchowego, polskiego krajobrazu. Dziś trudno jednak dostrzec obszar, który nie został zagarnięty przez profanum, komercję i popkulturę, która temu towarzyszy – zaznaczył prof. Zbigniew Mikołejko. - Wszystko jest na sprzedaż, a Wielkanoc jest sprowadzona do kilku symbolicznych aktów, takich jak: święconka, rezurekcje czy uroczyste śniadanie wielkanocne – dodał ekspert.

REKLAMA

 W audycji pojawił się również reportaż Ewy Michałowskiej – „Kura niejedno ma imię”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Wojewódka.  

Polskie Radio 24/km

REKLAMA

 O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 ____________________ 

Data emisji: 1.04.18

Godzina emisji: 22.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej