W jaki sposób romantyzm i twórczość Zygmunta Krasińskiego odbierane są przez współczesnych Polaków?

Narodowe i silne uczucia lub lektury szkolne, których treść nie przystaje już do naszych czasów. Z tym najczęściej Polacy utożsamiają romantyzm. Czy są jeszcze inne skojarzenia związane z tym nurtem? O tym w audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmawialiśmy z Jakubem Pydą, współpracownikiem rocznika "Teologia Polityczna".

2019-02-19, 11:26

W jaki sposób romantyzm i twórczość Zygmunta Krasińskiego odbierane są przez współczesnych Polaków?
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w Warszawie. Foto: Polona.pl

Posłuchaj

24.02.19 Jakub Pyda: „Cały czas wracamy do pytania o to, czym jest polskość i tożsamość (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pretekstem do dyskusji i tematu audycji jest 160. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego, która przypadła 23 lutego. Jakub Pyda zwrócił uwagę, że romantyzm najczęściej postrzegany jest "jako jednolita masa lub historia sporów".

– Szukamy figury trzech wieszczów i zastanawiamy się, kto z kim konkurował i walczył, a w ogóle nie zastanawiamy się, że było to zjawisko środowiskowe, indywidualistyczne i życiowe – zauważył doktorant w Zakładzie Literatury Romantyzmu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W czym przejawiała się twórczość Zygmunta Krasińskiego? Na co zwracał szczególną uwagę w swoich dziełach? O tym w całej rozmowie z Jakubem Pydą.

Ponadto mówił także o sporze i dyskusji dwóch polskich wieszczów narodowych Zygmunta Krasińskiego oraz Juliusza Słowackiego, a także ich spojrzeniu na rzeczywistość, w której tworzyli.

REKLAMA

Audycję "Życie z duszą, czy bez?" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 19.05

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej