Franz Kafka - pisarz tajemniczych metafor

"Proces" - najsłynniejsze dzieło Franza Kafki uchodzi za podejmujące ponadczasowe problemy. Czy słusznie? Może proza tego pisarza była raczej świadectwem pewnej specyficznej epoki, świadectwem czasów, w których żył autor?

2019-06-02, 22:00

Franz Kafka - pisarz tajemniczych metafor
Franz Kafka. Grafika na podstawie fotografii z 1923 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Posłuchaj

02.06.19 Życie z duszą czy bez
+
Dodaj do playlisty

3 czerwca mija 95. rocznica śmierci Franza Kafki. O pisarzu, jego twórczości i jej odbiorze w Polskim Radiu 24 mówił filozof dr Jan Tokarski.

- Kafka wszystko, co pisał, brał z rzeczywistości takiej, jak ją doświadczał, jak ją postrzegał. Z pewnością to, co odnajdywał w świecie, wówczas było aktualne. Problem z tym pisarzem polega na tym, że swoje przeżycia ubierał w dość zaskakujące, a przynajmniej tajemnicze metafory. Metafora "Procesu" jest niesłychanie zagadkowa i wydaje mi się – bardzo nośna. W tym sensie Kafka jest pisarzem aktualnym – powiedział Jan Tokarski.

- Można na niego spojrzeć jak na kogoś, kto opisuje świat w pierwszej połowie XX wieku. Można na niego spojrzeć jako na środkowoeuropejskiego Żyda, który zapisuje swoje doświadczenia. Ale można też na niego spojrzeć jako na krytyka czy może badacza nowoczesnej kondycji, którego spostrzeżenia albo niepokoje są wciąż aktualne – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24

------------------------

Data emisji: 02.06.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 19.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej