„Lęk przed Holocaustem” - polityka historyczna Niemiec

- Mamy dziś do czynienia ze stanem rzeczy, który jest wynikiem długoletniej ewolucji niemieckiej kultury pamięci na poziomie elit intelektualnych, ale też społeczeństwie. Niemieccy politycy nie są już skrępowani, kiedy przychodzi do gestów pokutnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek, historyk idei z Instytutu Pileckiego.

2019-10-20, 19:50

„Lęk przed Holocaustem” - polityka historyczna Niemiec
"Trudno wybaczyć takie straszliwe zbrodnie, a tym bardziej je zapomnieć" - mówiła Anna Herbich. Foto: Jacob_09/Shutterstock

Posłuchaj

20.10.2019 Tomasz Stefanek o polityce historycznej Niemiec wobec Holokaustu
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o niemieckiej polityce historycznej wobec Holokaustu, w odniesieniu do książki Jacoba Edera, "Lęk przed Holocaustem". - Książka pokazuje pewien wycinek tego procesu. To bardzo porządna, naukowa praca. Dla wszystkich, którzy wątpiliby w zjawisko polityki historycznej, ta książka powinna wyprowadzić z błędu - zaznaczył. 

- Wniosek, który płynie z historii jest taki, że współczesny kształt niemieckiej polityki historycznej nie narodził się sam z siebie. Dla Niemców nie jest wygodne przypominanie o ich zbrodniach, ale nauczyli ich tego Amerykanie. Niemiecka kultura pamięci jest do pewnego stopnia wynikiem przegranej bitwy o pamięć przez ekipę Helmuta Kohla - dodał.

Powiązany Artykuł

LADOS_1200.jpg
Grupa Ładosia pomogła ocalić jednego z założycieli Państwa Izrael

Wyzwania przed Polską

- Można także mówić o mechanizmach psychologicznych, które mówią, że przeżyta trauma potrzebuje czasu, aby znaleźć wyraz. Lata 60. i 70. to lata, gdy pamięć obudziła się z uśpienia. Z polskiego punktu widzenia warto dodać, że nie mogliśmy w tym procesie uczestniczyć. Dyskusje historyczne, które prowadzimy dzisiaj o II wojnie światowej, są pokłosiem tego, że w tym procesie nie uczestniczyliśmy, a pamięć o Holokauście cały czas trwa - zwrócił uwagę.

Zdaniem Tomasza Stefanka polska polityka historyczna w stosunku do doświadczeń II wojny światowej także będzie długoletnim procesem. - Obraz wspólnotowej odpowiedzialności za Holokaust jest dla Polski niewygodny. Mamy ogromny kłopot, aby włączyć do światowego obrazu historii polskie doświadczenia. Ta książka pokazuje, że wiele czasu zajęło, aby niemieccy politycy byli gotowi przyjąć odpowiedzialność za zagładę Żydów. Także przed polską polityką historyczną jest długa praca na poziomie instytucjonalnym, aby wprowadzać do tego obrazu nasze doświadczenia - podkreślił historyk.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Audycję "Życie z duszą czy bez" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/pkr

***

Data emisji: 20.10.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 19:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej