"Stały odpływ chrześcijan". Ekspert o sytuacji mniejszości religijnych w Iranie

- Istnieje pewien dyskomfort wśród mniejszości religijnych. Jest stały odpływ, migracja chrześcijan z Iranu. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja żydów irańskich, społeczności, która istnieje tam od tysięcy lat - powiedział na antenie PR24 Krzysztof Strachota, antropolog kultury z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2020-02-16, 19:55

"Stały odpływ chrześcijan". Ekspert o sytuacji mniejszości religijnych w Iranie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rainer_81 / shutterstock

Posłuchaj

Krzysztof Strachota (OSW) o tym, jak wygląda sytuacja mniejszości religijnych w Iranie (Polskie Radio 24/Życie z duszą czy bez)
+
Dodaj do playlisty

Iran to jeden z najważniejszych graczy na geopolitycznej mapie Bliskiego Wschodu. Kraj ten uchodzi za autorytarny reżim, w którym łamane są prawa człowieka. Krzysztof Strachota mówił między innymi o sytuacji mniejszości religijnych w muzułmańskim państwie.

Powiązany Artykuł

Teheran Iran 1200 free shutter.jpg
"Drzwi dla dyplomacji pozostają otwarte". MSZ Iranu o porozumieniu nuklearnym

"Ludy Księgi"

Jak mówił gość PR24, w szariacie funkcjonuje pojęcie "Ludów Księgi". Są to muzułmanie, żydzi, chrześcijanie i zoroastryjczycy (przedstawiciele religii starszej niż islam). - Litera prawa irańskiego odwołuje się do prawa szariackiego, które jak najbardziej daje "Ludom Księgi" możliwość funkcjonowania w społeczeństwie i państwie muzułmańskim - mówił.

>>>[JEDYNKA] Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

- W praktyce mają oni zapewnione prawo do kultu, własnego szkolnictwa. Tradycyjne ugrupowania chrześcijańskie, Ormianie czy Asyryjczycy mają zagwarantowane miejsca w parlamencie przewidziane dla tych mniejszości. Siłą rzeczy są wykluczeni z szeregu funkcji rządowych - powiedział ekspert.

REKLAMA

Problemy żydów


Dodał, że "modelowo to wygląda całkiem nieźle", niemniej problem się pojawia "w sytuacji praktycznego życia", na przykład "poczucia szklanego sufitu" czy "ukrywanej dyskryminacji". -  Istnieje pewien dyskomfort wśród mniejszości religijnych. Jest stały odpływ, migracja chrześcijan z Iranu. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja żydów irańskich, społeczności, która istnieje tam od tysięcy lat - wskazał Krzysztof Strachota.

>>>[HISTORIA] Ruhollah Chomeini przejmuje władzę w Iranie

- Nad społecznością żydowską ciąży piętno i cień Izraela. Od czasu do czasu wychodziło poczucie tego, że są to osoby nielojalne - mówił antropolog kultury z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Rozmawiał Filip Memches.

REKLAMA

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Krzysztof Strachota (OSW)

REKLAMA

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej