Małgorzata Nawrocka o Halloween: poznaliśmy to święto jako część kultury Zachodu
- Polacy są obłędnie rozsądni, bo trzydzieści lat zajęło im, bo po 1989 roku zrobiło się u nas modne, oswajanie się z dziwną tradycją Halloween - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Nawrocka (pisarka i dziennikarka).
2021-10-31, 20:23
Czy Halloween ma cokolwiek wspólnego z dawnymi obrzędami Dziady i dlaczego wzbudza dziś kontrowersje? Na te pytania starała się odpowiedzieć Małgorzata Nawrocka.
Powiązany Artykuł
Rzecznik Episkopatu: krytyka Halloween była uzasadniona. Jest pozytywna alternatywa
- Absolutnie zgodzę się, że są wokół tego święta kontrowersje i być muszą. Pierwsza kwestia to kwestia duchowa. Jeżeli popatrzy się na duchowe korzenie Halloween to nie da się uciec od refleksji, że sięga ono wieków wstecz i jest renowacją neopogańskich tradycji. Jest też kwestia estetyczna i kulturowa - zaznaczyła pisarka.
- Polacy są obłędnie rozsądni, bo trzydzieści lat zajęło im, bo po 1989 roku zrobiło się u nas modne, oswajanie się z dziwną tradycją. Amerykanie byli bardziej dziarscy i od pierwszego przemarszu halloweenowego w mieście Anoka w stanie Minnesota w 1920 roku, który zorganizowali Irlandczycy, potrzebowali tylko 17 lat, by Anokę ogłosić stolicą Halloween - dodała.
Posłuchaj
W Europie ten zwyczaj przyjął się po II wojnie światowej.
REKLAMA
- My, po rozsunięciu żelaznej kurtyny, zafascynowani angielskim, nowymi listami przebojów i świętami opisanymi w podręcznikach do angielskiego, którego wszyscy zaczęliśmy się szybko i bystrze uczyć, poznaliśmy Halloween jako część kultury Zachodu - przypomniała gość audycji.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
REKLAMA
Prowadził: Filip Memches
Gość: Małgorzata Nawrocka (pisarka i dziennikarka)
Data emisji: 31.10.2021
Godz. emisji: 19.05
REKLAMA
kmp
REKLAMA