more_horiz

"Jej treść jest aktualna w warstwie zagrożenia z Rosji". Dr Rzewuski o książce "Syn bagien"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 23:59
- Powieść jest na pewno aktualna w warstwie zagrożenia ze strony Rosji. Jest ona o tym co się tak naprawdę dzieje i jakie są te zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Rzewuski.
Fragment okładki książki Syn bagien
Fragment okładki książki "Syn bagien"Foto: Materiały promocyjne

Dr Paweł Rzewuski jest autorem książki "Syn bagien". Akcja powieści toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Polesia, tuż przy ówczesnej granicy z Rosją. W Polskim Radiu 24 autor opowiadał o analogiach przedstawionych w swojej książce i aktualnej sytuacji międzynarodowej oraz zagrożeniu ze strony rosyjskiej.

Zróżnicowana Polska

Dr Paweł Rzewuski powiedział, że historia głównego bohatera książki przedstawia zderzenie dwóch światów i różnych kultur. Swoją treścią przedstawia także różnice między światem zachodnim i wschodnim. - Bohater powieści jako przykładny mieszczanin nagle trafia w zupełnie dzikie ziemie Polski. Nie tylko geograficznie, ale i kulturowo. Ówczesna Polska była bardzo podzielona. Było to państwo np. o dużym odsetku mniejszości narodowych - powiedział.

- W spisach ludności na pytanie o swoje pochodzenie, mieszkańcy Polesia odpowiadali, że są tutejsi. Była także mniejszość białoruska czy ukraińska. Wiele osób wcale nie miało jednak wyższej świadomości państwowej i określali, że są po prostu tutejsi - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział także, że mimo iż akcja książki toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym, to jej treść jest aktualna także i dziś. - Powieść jest na pewno aktualna w warstwie zagrożenia ze strony Rosji. Jest ona o tym co się tak naprawdę dzieje i jakie są te zagrożenia - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:06 [i] 17.07.2022 R. ŻYCIE Z DUSZĄ CZY BEZ.mp3 dr Paweł Rzewuski o książce "Syn bagien" (Życie z duszą czy bez?)

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: dr Paweł Rzewuski (filozof, historyk)

Data emisji: 17.07.2022

Godz. emisji: 23.06

dz

Zobacz także

Zobacz także