„Rząd Olszewskiego nie podobał się od momentu powstania”

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.

2017-06-02, 23:00

„Rząd Olszewskiego nie podobał się od momentu powstania”
17.02.1992 Warszawa URM n/z konferencja premiera Jana Olszewskiego i ministra Jerzego Eysymontta. Foto: Tomasz Wierzejski/FOTONOVA

Posłuchaj

02.06.2017 Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz o rządzie Jana Olszewskiego.
+
Dodaj do playlisty

Rząd Olszewskiego upadł po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Według Tadeusza Płużańskiego uchwała nt. lustracji przelała czarę goryczy. – Ten rząd się nie podobał od momentu powstania, ponieważ był pierwszym rządem polski niepodległej. Lustracja była potrzebna, tylko czy sposób jej przeprowadzenia był właściwy. Siły postkomunistyczne musiały reagować, ponieważ to było podważenie ich pozycji – mówił historyk.

Odwołanie rządu Jana Olszewskiego - czytaj więcej

Jak podkreślał Piotr Dmitrowicz, rząd Olszewskiego był wypadkiem przy pracy. – Sytuacja była skomplikowana, to był rząd koalicyjny, po wyborach z dziwną ordynacją. To był rząd, który nie miał prawa powstać. Próbował dokonać reform gospodarczych, dbał o dekomunizację. W wielu instytucjach roiło się od tajnych współpracowników, dlatego należało jak najszybciej ten rząd obalić – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

REKLAMA

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 22:10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej